Egzaminy on-line II etapu IV Olimpiady Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą – 1 tydzień

Za nami pierwszy tydzień egzaminów on-line II etapu Olimpiady Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą “W drodze do Niepodległości”. Do egzaminów przystąpili uczniowie z Ukrainy, Białorusi i Grecji przed dwoma komisjami egzaminacyjnymi z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego z Olsztyna.  

Do II etapu Olimpiady zostało zakwalifikowanych 90 uczniów z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Niemiec, Austrii, Holandii, Belgii, Francji i Grecji. W marcu odbyły się egzaminy w Monachium dla uczniów z Niemiec i Austrii, oraz w Wilnie dla uczestników z Litwy. Zgodnie z decyzją Komitetu Głównego Olimpiady w związku epidemią egzaminy dla pozostałych uczestników Olimpiady odbywają się on-line.

22 kwietnia 2020 r. przed komisją egzaminacyjną Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie pod przewodnictwem prof. dr hab. Marka Siomy, z udziałem prof. dr hab. Małgorzaty Nossowskiej i prof. dr hab. Piotra Bednarza, stanęli uczestnicy z Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku   

23 kwietnia 2020 r. przed komisją Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego pod przewodnictwem prof. dr hab. Andrzeja Korytko, z udziałem prof. dr. hab. Barbary Krysztopy-Czupryńskiej i prezesa Fundacji Wolność i Demokracja – Roberta Czyżewskiego, odpowiadali uczniowie z Zespołu Szkół im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Atenach oraz Polskiej Szkoły Sobotniej przy Stowarzyszeniu “POLONIA” im. K. Szymanowskiego w Kropywnyckim. 

24 kwietnia 2020 r. egzaminy odbywały się przed dwoma komisjami:

  • przed komisją egzaminacyjną Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie pod przewodnictwem prof. dr hab. Marka Siomy, z udziałem prof. dr hab. Małgorzaty Nossowskiej i prof. dr hab. Piotra Bednarza, stanęli uczniowie Szkoły średniej nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie, SKP im. E. Felińskiej na Wołyniu w Łucku, Centrum Kulturalno- Oświatowego „Orzeł Biały” we Lwowie, Polskiej sobotniej szkoły im. Mikołaja Reja w Żydaczowie oraz Polskiej Szkoły Sobotniej przy ZNP w Chmielnickim.

   

  • przed komisją Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego pod przewodnictwem prof. dr hab. Andrzeja Korytko, z udziałem prof. dr. hab. Barbary Krysztopy-Czupryńskiej i prezesa Fundacji Wolność i Demokracja – Roberta Czyżewskiego, odpowiadali uczniowie z Domu Polskiego w Kijowie oraz Polsko Sobotniej Szkoły w Kijowie przy ZPU oraz uczestnicy z Białorusi, uczniowie Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego Przy ZPB w Grodnie, Państwowego Urzędu Oświaty “Strihińska średnia szkoła” w agromiasteczku Strihiń, Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Mińsku.

 

Wszystkie egzaminy udało się przeprowadzić zgodnie z planem. Pomimo różnych przeszkód i wyzwań (od awarii WiFi po stęsknione koty i psa oraz głodne dzieci w tle) zarówno uczestnicy jak i członkowie komisji stanęli na wysokości zadania.

Uczestnikom, którzy już przystąpili do Olimpiady serdecznie gratulujemy, za pozostałych trzymamy kciuki, od poniedziałku kolejne zmagania. Wszystkich prosimy o trzymanie kciuków za dalsze egzaminy i finałowy – III etap Olimpiady.

I etap IV Olimpiady Historii Polski odbył się w 25 szkolnych komisjach egzaminacyjnych w 10 krajach. W dniach 15 i 16 listopada 2019 roku młodzież polskiego pochodzenia przystąpiła do egzaminu pisemnego Olimpiady Historii Polski na terenie: Ukrainy – w Chmielnickim, Kijowie, we Lwowie, w Łucku, Równem, Winnicy, Żytomierzu, Odessie, Kropywnyckim i Krzywym Rogu; Białorusi – w Grodnie, Mińsku, Berezie; Litwy – w Wilnie; Niemiec – w Berlinie, Monachium, Norymberdze, Remseck; Austrii – w Wiedniu; Holandii – w Hadze; Belgii – w Antwerpii i Mons; Norwegii – w Oslo; Francji – w Paryżu oraz Grecji – w Atenach. Ponad 300 osób zmierzyło się z pytaniami z zakresu historii Polski od Piastów do współczesności. Oficjalna inauguracja IV edycji Olimpiady odbyła się 16 listopada 2019 roku we Lwowie w Szkole Średniej nr 10 im. św. Marii Magdaleny.

III etap Olimpiady planowany jest…

Nagrodą główną dla grupy laureatów Olimpiady Historii Polski są indeksy na Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Opolski oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Dodatkowo dla uczestników III etapu przewidziane są nagrody rzeczowe, w tym kilkudniowy pobyt w Polsce (i tego nadal się trzymamy).

Olimpiada Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą jest inicjatywą Polskiego Towarzystwa Historycznego organizowaną przez Fundację Wolność i Demokracja. W skład Komitetu Głównego Olimpiady wchodzą członkowie Polskiego Towarzystwa Historycznego, profesorowie reprezentujący poszczególne Uniwersytety oraz przedstawiciele Fundacji. Partnerami Olimpiady są Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, przy wsparciu placówek Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Instytutu Pamięci Narodowej.

Sekretarz Olimpiady Anna Śmigielska

REGULAMIN OLIMPIADY HISTORII POLSKI IV EDYCJA 2019/2020 

HARMONOGRAM OLIMPIADY HISTORII POLSKI IV EDYCJA 2019/2020  

kontakt: [email protected]

 

ORGANIZATORZY: 

     

 

 

 

 

PARTNERZY: