Gra terenowa Legendarny Stanisławów
15 października grupa wolontariuszy Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankowsku zrealizowała swój pierwszy autorski projekt, grę terenową „Legendarny Stanisławów”.
Projekt powstał latem tego roku, gdy nasi wolontariusze brali udział w obozie dla animatorów środowisk polskich zorganizowanym przez Fundację Wolność i Demokracja. To właśnie wtedy pod czujnym okiem trenerów i ekspertów poznawali zasady pracy metodą projektową, nabywali umiejętności zarządzania czasem, asertywnego reagowania w sytuacjach trudnych, planowania i realizowania projektów.
Swój projekt młodzież pisała samodzielnie od podstaw. Może dlatego towarzyszyło temu tak wiele emocji. Czasem było ciężko, były niedospane noce i nerwy, ale też nie zabrakło dobrej zabawy i miłych chwil.
Gra terenowa „Legendarny Stanisławów”, jak nietrudno się domyślić, obracała się wokół dziejów miasta. Dużo pytań sprawdzało wiedzę ogólną z historii, ale były też zagadki logiczne. Zdjęcia starych budynków, zapomniane legendy, ciekawe i podchwytliwe zadania to tylko część atrakcji, którą przygotowano dla uczestników gry. Do udziału w niej zgłosiło się ponad 30 osób w wieku 14-16 lat. Głównie byli to koledzy z klas organizatorów.
– Chcemy na swoim przykładzie pokazać naszym kolegom ze szkoły, rówieśnikom i przyjaciołom, że będąc aktywnymi społecznie, możemy realizować własne inicjatywy, a przy tym rozwijać w sobie cechy organizatora, umiejętność pracy w zespole czy w stresie. I jeszcze to, że wiek wcale nie musi być w tym przeszkodą – mówi Julia Pleszczyńska, współorganizatorka gry.
Organizatorzy najedli się strachu, myśląc, że z powodu ulewnego deszczu nikt nie zechce wziąć udziału w projekcie. Jakże się mylili. Uczestnicy licznie przybyli do Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego, gdzie rejestrowali drużyny i nie mogli się już doczekać startu. Po trzygodzinnym krążeniu po mieście, przemokli i zmęczeni, ale szczęśliwi wracali do CKPiDE z nadzieją, że to właśnie oni wygrali. Bardzo podobały im się kreatywne i ciekawe zadania, które wcale nie tak łatwo było rozwiązać.
Po zliczeniu punktów poszczególnych drużyn wyłoniono zdobywców pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca. Wszyscy uczestnicy za udział w grze zostali wyróżnieni dyplomami, zwycięzcy natomiast otrzymali cenne nagrody.
Wielkie gratulacje należą się pomysłodawcom i organizatorom gry terenowej „Legendarny Stanisławów”: Julii Pleszczyńskiej, Weronice Buczce, Marcie Diaczok, Marianie Machmet, Julii Buczkowskiej, Alinie Pleszczyńskiej, Julii Hawrylasz oraz Michałowi Sołowjenko. Podjęte przez nich wielkie wyzwanie zakończyło się sukcesem. Oby realizacja pierwszego projektu była dla nich początkiem drogi do urzeczywistnienia kolejnych inicjatyw służących społeczności lokalnej.
Projekt „Ja – Lider. Obóz edukacyjny dla animatorów środowisk polskich za granicą” został współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej RP w ramach konkursu „Organizowanie kolonii i innych form letniego wypoczynku dzieci i młodzieży polonijnej oraz doskonalenia zawodowego nauczycieli prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz i innych przedmiotów nauczanych w języku polskim za granicą”.
Zdjęcia: Krystyna Smal
Projekt „Ja – Lider. Obóz edukacyjny dla animatorów środowisk polskich za granicą” jest współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej RP w ramach konkursu
„Organizowanie kolonii i innych form letniego wypoczynku dzieci i młodzieży polonijnej
oraz doskonalenia zawodowego nauczycieli prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz i innych przedmiotów nauczanych w języku polskim za granicą”