Quiz „Polski Kijów” już za nami!

20161015_121634

Przedstawiamy relację z realizacji miniprojektu „Polski Kijów” przygotowanego przez młodych liderów polonijnych z Domu Polskiego w Kijowie dla uczniów Punktu Nauczania Języka Polskiego przy Domu Polskim w Kijowie.

Młodzi liderzy z Domu Polskiego przygotowali quiz „Polski Kijów” w ramach projektu „Ja – Lider. Obóz edukacyjny dla animatorów środowisk polskich za granicą”, utrwalając w ten sposób wiedzę zdobytą na warsztatach liderskich w Lublinie. W quizie uczestniczyło około 20 osób.
Zabawa polegała na przedstawieniu krótkiej informacji o obiekcie związanym z polskością w Kijowie w taki sposób, by na tej podstawie można było wydedukować prawidłową odpowiedź. Młodzież obejrzała: kościół św. Mikołaja, pomnik Juliusza Słowackiego, model piłki Tango 12, kościół katedralny pw. św. Aleksandra, Dom z Chimerami, Bykownię. Oto jak brzmiały ich opisy, na podstawie których uczestnicy quizu musieli odgadnąć, o jaki obiekt chodzi:
1. Został zbudowany w latach 1899-1909 według projektu Władysława Horodeckiego, polskiego architekta porównywanego z Gaudim (istnieje też opinia, że Horodecki miał tylko korygować plan innego architekta S. Wołowskiego). Neogotycki kościół rzymskokatolicki położony w pobliżu centrum był użytkowany przez katolicką społeczność Kijowa do 1936 roku, kiedy to zamknęły go władze sowieckie i przeznaczyły na cele gospodarcze. W 1978 roku na mocy decyzji Rady Ministrów USRS w budynku urządzono Dom Muzyki Organowej i Kameralnej i od tego czasu odbywają się tu koncerty. Starania ukraińskich katolików o zwrot świątyni dotychczas kończyły się niepowodzeniem, choć od 1991 roku regularnie odbywają się w niej nabożeństwa. 25 czerwca 2001 roku kościół odwiedził papież Jan Paweł II w ramach swej pielgrzymki duszpasterskiej na Ukrainę.

 

01

2. Polski poeta romantyczny, dramaturg i filozofa. Obok Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego określany mianem wieszcza narodowego. Powszechnie uznawany za największego przedstawiciela polskiego romantyzmu. Wywarł ogromny wpływ na późniejszych poetów Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Rok 2009 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rokiem tego wybitnego poety.
02

3. Kulisty przedmiot najczęściej używany w sportach i grach. Wykorzystywany w grze zespołowej, najpopularniejszej dyscyplinie sportowej mającej około 4 miliardów fanów na całym świecie. W Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej 2012 odegrał szczególną rolę.
03

Zwiedziliśmy różne zabytkowe miejsca Kijowa.04

4. Rzymskokatolicka świątynia zbudowana w latach 1817-1842 na planie krzyża, z kopułą na skrzyżowaniu naw w stylu klasycystycznym. Kościół znajduje się na terenie Lackiej Słobody (Woli Polskiej), naprzeciwko placu Niepodległości i Bramy Lackiej, przy ulicy Kościelnej 17. Lacka Słoboda – historyczna dzielnica grodu Jarosława – to dawny kwartał polskiej gminy kupieckiej i rzemieślniczo-targowej na Starym Mieście, położony nad Dnieprem. Obecnie w tym miejscu znajduje się główna arteria Kijowa —Kreszczatik oraz plac Niepodległości. Gmina położona była między Złotą i Lacką Bramą. W roku 1842 w centrum tej dzielnicy wybudowano konkatedrę.
05

5. Budynek wzniesiony w latach 1901-1902 w Kijowie według projektu Władysława Horodeckiego. Obiekt reprezentuje styl Art Nouveau. Jest położony przy ulicy Bankowej i od 2005 stanowi jedną z rezydencji prezydenckich. Popularna nazwa domu wywodzi się od jego charakterystycznej dekoracji fasady, na której Horodecki, zapalony myśliwy, umieścił wiele scen ze zwierzętami i polowaniami. Nie ma nic wspólnego z postaciami mitologicznymi. Tym mianem określany był styl architektoniczny, w którym motywy zwierzęce odgrywały dużą rolę. Z obiektem łączy się kilka popularnych legend. Według jednej z nich inspiracją do budowy tak niezwykłego budynku miało być samobójstwo córki Horodeckiego, która odebrała sobie życie, topiąc się w Dnieprze. Horodecki, zrozpaczony faktem, że nie pomógł własnemu dziecku, postanowił przynajmniej uczcić jej pamięć, tworząc jedyny w swoim rodzaju budynek.
06

6. Dawna wieś na Ukrainie, od 1923 roku w granicach Kijowa. Pobliski lasek jest miejscem pochówku ofiar masowych mordów w czasach stalinowskich. Polski Cmentarz Wojenny upamiętniający 3435 polskich obywateli z Ukraińskiej Listy Katyńskiej zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD w 1940 roku otwarto w 2012 roku. Nekropolia znajdująca się obecnie w granicach administracyjnych Kijowa to czwarty cmentarz polskich ofiar NKWD po nekropoliach w Lesie Katyńskim, Charkowie i Miednoje. Na największym na Ukrainie cmentarzu ofiar komunizmu oprócz ofiar zbrodni katyńskiej spoczywają również Polacy zamordowani podczas wielkiego terroru lat 1937-1938.
07 0820161015_121853


Projekt „Ja – Lider. Obóz edukacyjny dla animatorów środowisk polskich za granicą” jest współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej RP w ramach konkursu
„Organizowanie kolonii i innych form letniego wypoczynku dzieci i młodzieży polonijnej
oraz doskonalenia zawodowego nauczycieli prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz i innych przedmiotów nauczanych w języku polskim za granicą”.MEN małe