Gry planszowe w rękach wolontariuszy Centrum w Iwano-Frankiwsku

12 ochotników z Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku przez dwa tygodnie szkoliło się w zakresie prowadzenia zajęć z dziećmi polegających na graniu w gry planszowe.

Wolontariusze, żeby dobrze przygotować się do przyszłych zajęć, najpierw sami musieli opanować umiejętność gry w planszówki przekazane Centrum przez Konsulat Generalny RP oraz Instytut Pamięci Narodowej. Były to m.in. „Wojenna odyseja Antka srebrnego”, „Mali powstańcy”, „W obronie Lwowa” „Kolejka”, „Znaj znak”, „Awans”, „Puzzle edukacyjne IV Rozbiór Polski”, „303”, „Liberator”, „Historia Polski”, „Quiz o Polsce”.
Gry planszowe są cenną pomocą edukacyjną, uczą bowiem koncentracji, współpracy i myślenia, rozwijają pamięć i gwarantują świetną zabawę na wysokim poziomie. Taki sposób spędzania czasu wolnego przez dzieci jest tyleż rzadki, co niezwykle pożądany.
Jednym z celów działania CKPiDE jest aktywizacja młodych ludzi i promocja wolontariatu. W tej chwili grupa wolontariuszy liczy ponad 30 osób, z których każdy spędza w Centrum ok. 2-3 godziny dziennie. Niezbędnym elementem pracy z młodzieżą jest stałe szkolenie oraz wspieranie rozwoju. Prowadzone są dla nich różnego rodzaju spotkania, treningi, warsztaty oraz wyjazdy edukacyjno-integracyjne, które przyczyniają się do nabywania tzw. miękkich umiejętności. Jednym z nich, była praca z planszówkami.