I Przegląd Kolędy Polskiej „Leć, kolędo, leć!” w Winnicy
14 grudnia w filharmonii winnickiej odbył się I Przegląd Kolędy Polskiej „Leć, kolędo, leć!”. Gospodarzem wydarzenia był Konsulat Generalny RP w Winnicy we współpracy z Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” w Winnicy. W koncercie uczestniczyły polskie zespoły artystyczne z winnickiego okręgu konsularnego. Gościem specjalnym był zespół z Kielc. Dużo oklasków otrzymał zespół pracowników Konsulatu Generalnego RP w Winnicy, który na czele z konsulem generalnym Damianem Ciarcińskim zakolędował dla obecnych. W wydarzeniu wzięli również udział przedstawiciele władz polskich.
Po zakończeniu przeglądu kolęd rozpoczęło się wigilijne spotkanie dla Polonii z winnickiego okręgu konsularnego RP. W tym roku zostało zorganizowane we współpracy z władzami miasta Kielce, które jest miastem partnerskim Winnicy.
Wigilia w WOK jest wydarzeniem szczególnym, co roku przyjeżdżają na nią liczni przedstawicieli Polonii z Podola, Polesia i Bukowiny. Podobnie było tym razem. Konsul generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński w słowie wstępnym powitał wszystkich obecnych, przedstawicieli władz ukraińskich i polskich, podkreślił szczególność spotkań Polaków, przecież śpiewanie kolęd, ciepłe rozmowy, dzielenie się radością z narodzin Dzieciątka Jezus tworzą przepiękną atmosferę świąteczną. Następnie poprosił o zabranie głosu dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Kielce Piotra Łojka. – Jest mi niezmiernie miło tu być, pragnę w imieniu pana prezydenta Kielc złożyć najlepsze życzenia wszystkim, żeby w takiej oto atmosferze – atmosferze przyjaźni – nasze miasta partnerskie, Kielce i Winnica, mogły wspólnie obchodzić te święta i skończyć następny rok – powiedział Piotr Łojek.
Szczególnym gościem kolędowania od lat jest bp Leon Dubrawski, ordynariusz diecezji kamienieckiej. W tym roku był obecny także bp pomocniczy Radosław Zmitrowicz. Biskup Leon Dubrawski powiedział, że Boże Narodzenie jest wielkim świętem, ponieważ rodzi się Zbawiciel świata. Dlatego śpiewamy o tym w pięknych kolędach, które mają w sobie wielką teologię, gdyż przekazują najważniejsze treści. Składając obecnym życzenia, zacytował Świętego Jana Pawła II: „Uśmiech dla ludzi, serce dla Boga, krzyż dla siebie!”. Tego właśnie życzył wszystkim. Nie zabrakło w tym dniu śpiewu dawnych i nowych kolęd.
Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska podzieliła się historią własnej rodziny. – Uciekając przed Sowietami, moja rodzina zdołała zabrać ze sobą jedynie wspomnienia, miłość do ziemi, na której się urodziła, otwartość na inne kultury i religie. Chyba dlatego tak ciągnie mnie na wschód. Spotykałam się z Polonią Ameryki, Kazachstanu, Europy Zachodniej i wszędzie łączy nas miłość do ojczyzny. I teraz tutaj jest to najbardziej wyczuwalne – powiedziała wicemarszałek. Na zakończenie życzyła, by Pan Bóg prowadził wszystkich dobrymi ścieżkami.
Senator RP Maria Koc w imieniu Senatu RP przekazała pozdrowienia i podziękowania za pielęgnowanie polskości. – Dzięki temu, że żyją tu Polacy, żyją godnie, promują kulturę polską, nam, politykom, łatwiej się rozmawia, łatwiej nam się dochodzi do porozumienia – stwierdziła senator Koc. Podkreśliła także wyjątkowość polskiego świętowania Bożego Narodzenia. – Polacy to święto pokochali. Mamy około 600 kolęd i pastorałek, w których autorzy czule zwracają się do Dzieciątka Jezus, który urodził się w jasełkach w biednej jaskini. I ta historia zawsze wywoływała w nas wielkie wzruszenie. Życzę, żebyśmy zawsze mogli to wzruszenie odczuwać, życzę wszystkim przemiany duchowej, abyśmy zawsze byli otwarci na innego człowieka – zakończyła Maria Koc.
Spotkanie odbyło się w ciepłej, serdecznej atmosferze, przy świątecznym stole z tradycyjnymi potrawami wigilijnymi, składaniu życzeń i dzieleniu się opłatkiem. Na świątecznym jarmarku trwała także akcja charytatywna – zbiórka pieniędzy dla ciężko chorego małego Marianka z miasteczka Połonne.