IV Konkurs „Śnieżne święta” w Odessie


18 grudnia 2016 roku w Muzeum Historii Lokalnej przy ulicy Hawannej w Odessie po raz czwarty został zorganizowany Konkurs „Śnieżne święta”.

Co roku impreza przebiega pod patronatem konsula RP w Odessie Piotra Siebeneichena, a organizatorami są nauczyciele naszej szkoły sobotniej. Okazją do spotkania były zbliżające się katolickie święta Bożego Narodzenia, które w Polsce obchodzi się 24-26 grudnia. W ramach tegorocznego Konkursu „Śnieżne święta” odbyły się IV Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Bożonarodzeniowej oraz IV Konkurs Wypieków Świątecznych połączony z ich degustacją. Imprezę urozmaiciły polonez w wykonaniu Studia Teatralnego „Polot” pod kierownictwem Małgorzaty Płochotnik, występ naszego zespołu muzyczno-wokalnego Kolorowe Jarmarki oraz spektakl „Kot w butach” w wykonaniu Studia Teatralnego im. A. Fredry pod kierownictwem Stełły Michajłowej.
Celem Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Bożonarodzeniowej jest popularyzacja wierszy o tematyce świątecznej najlepszych polskich poetów, promocja języka polskiego, a także integracja środowiska Polonii odeskiej. Do IV Konkursu zgłosiły się 53 osoby w trzech kategoriach wiekowych: dzieci, młodzież i dorośli. Uczestnicy sami wybierali wiersz i sami przygotowali jego interpretację. Jury oceniało pamięciowe opanowanie tekstu, wymowę i dykcję oraz wrażenie artystyczne i interpretację utworu. Zwycięzcami IV Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Bożonarodzeniowej zostali:

W kategorii dzieci:
I miejsce – Maria i Andrzej Sewastianowie
II miejsce – Iwan Berładin
III miejsce – Nadia Lewicka

W kategorii młodzież:
I miejsce – Wiktoria Sinczenko
II miejsce – Maksym Dubna
III miejsce – Diaczenko Wiktoria

W kategorii dorośli:
I miejsce – Tatiana Bełowa i Witalij Papierniak
II miejsce – Walentyna Galicka
III miejsce – Tatiana Sławińska

Do IV Konkursu Wypieków Świątecznych wraz z ich degustacją zgłosiło się ponad 30 osób – kobiet i mężczyzn. Ich wysiłki oceniali wszyscy: goście i widzowie wygląd ciast, a potem jurorzy – ich smak, w dwóch kategoriach.

W kategorii wygląd zwyciężyli:
I miejce – Alina Kostina
II miejsce – Tatiana Skorobruch
III miejsce – Olena Kuleszowa

W kategorii smak:
I miejsce – Tatiana Berładina
II miejsce – Natalia Terechowa
III miejsce – Łarysa Głuchenko

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci nagrody rzeczowe, które były sponsorowane przez Fundację Wolność i Demokracja.
IV Konkurs „Śnieżne święta” odbył się w wesołej i przyjaznej atmosferze i wprowadził wszystkich w nastrój nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Na szczególe podziękowania zasługują pracownicy muzeum, którzy okazali organizatorom dużą pomoc, sympatię, a także cierpliwość.

Swietłana Zajcewa-Wełykodna
Zdjęcia: Olga Leman