„Katarynka” w polskiej szkole nad Tamizą

W minioną sobotę (11 lutego) piątoklasiści z Polskiej Szkoły Sobotniej im. Kardynała Wyszyńskiego w Londynie zaprosili klasy czwarte na spektakl „Katarynka” na podstawie książki Bolesława Prusa.

Nasi wspaniali uczniowie metodą dramy przenieśli wszystkich na ulice dawnej Warszawy. Z refleksją oglądali wzruszającą historię o samotnym panu Tomaszu i niewidomej dziewczynce, której jedyną radością stała się grająca katarynka. Przy dźwiękach katarynki przenieśliśmy się do 1880 roku, w czasy wędrownych grajków – kataryniarzy. Kostiumy, rekwizyty oraz dekoracje stworzyły niepowtarzalny klimat. Po zakończeniu przedstawienia publiczność nagrodziła naszych aktorów gromkimi brawami.

Dla uczniów naszej szkoły była to okazja do utrwalenia treści utworu literackiego, a także odniesienia treści tekstów do własnego doświadczenia.

Projekt „Biało-czerwone ABC. Wspieranie rozwoju edukacji polskojęzycznej Wielkiej Brytanii: w Szkocji i Londynie” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja. Projekt dofinansowano przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach konkursu: ,,Wspieranie edukacji polonijnej i polskiej poza granicami Polski 2023”.