Kolacja z „Panem Tadeuszem”

dsc02607

Już po raz trzeci bohaterowie poematu epickiego Adama Mickiewicza zagościli w Szkole Polskiej w Kowlu. W czytaniu fragmentów „Pana Tadeusza” wzięło udział 29 osób.

Na początku nauczyciel pokazał film o życiu i twórczości polskiego wieszcza narodowego i fragment filmu „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Następnie część uczniów czytała fragmenty 12 ksiąg oraz epilogu, między innymi koncert Jankiela, Inwokację i fragment z mrówkami, które oblazły Telimenę w Świątyni Dumania.
Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe dyplomy z podziękowaniem za wysiłek w przygotowaniu się do czytania. Na zakończenie spotkania przy kanapkach, słodyczach, kawie i herbacie można było porozmawiać o najbliższych planach: śpiewaniu kolęd i próbach do jasełek oraz o projekcie teatralnym „Maski, twarze, gęby. Wciąż pytam o Polskę”.
Nie zabrakło tematów świątecznych. Uczniowie przynieśli już pierwsze rysunki i stroiki na konkurs świąteczny: „Kocham Boże Narodzenie”, które można było podziwiać na gazetkach szkolnych.

Wiesław Pisarski, nauczyciel wysłany do pracy dydaktycznej za granicę przez ORPEG

Punkt nauczania przy Towarzystwie Kultury Polskiej w Kowlu jest objęty opieką merytoryczną i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowanej w ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.