Letnia Szkoła Języka Polskiego u Sióstr Dominikanek w Żółkwi
W dniach od 6 do 17 czerwca 2016 roku, w siedzibie Sobotniej Szkoły Języka Polskiego przy Delegaturze Zgromadzenia Sióstr św. Dominika w Żółkwi, odbyła się 20-ta edycja wakacji z językiem polskim dla dzieci. Tegoroczna edycja pod nazwą Szkoła Letnia Języka Polskiego po raz kolejny odbyła się dzięki pomocy udzielonej nam przez Fundację Wolność i Demokracja, tym razem w ramach projektu „Biało-Czerwone ABC. Wspieranie rozwoju edukacji polskiej na Ukrainie” współfinansowanego przez Senat Rzeczpospolitej Polskiej.
W zajęciach przeznaczonych dla dzieci młodszych w wieku 6-8 lat, wzięła udział setka dzieci. Za organizację i kierowanie nauczaniem były odpowiedzialne Siostry Dominikanki. W prowadzeniu zajęć aktywnie pomagali uczniowie starszych klas Sobotniej Szkoły Języka Polskiego, którzy animowali zabawy, asystowali w nauce, brali udział w czynnościach organizacyjno-porządkowych.
Tematyka zajęć dotyczyła m.in. poznawania historii Polski, a zwłaszcza postaci króla Jana III Sobieskiego i spuścizny literackiej Henryka Sienkiewicza. Dzieci uczyły się polskiego alfabetu, oglądały film „W pustyni i w puszczy”, poznawały nazwy zwierząt, śpiewały piosenki znanych polskich dziecięcych zespołów, a w czasie zabawy „dzieci króla” uczyły się nazw członków rodziny, utrwalały zachowania prospołeczne i zasady savoir-vivru. W oczekiwaniu na Letnie Igrzyska Olimpijskie w Brazylii rozegraliśmy własne zawody sportowe, a zwycięzcy poszczególnych konkurencji otrzymali medale. W czasie zabawy dzieci opanowały polskie nazwy sprzętu sportowego i zabawek, nazwy gier sportowych, kolorów, usłyszały hymn Rzeczpospolitej Polskiej. Każdego dnia po obiedzie słuchały bajek i relaksowały się. Atrakcją dla dzieci było wyjście do kina na film animowany pt. „Miasto zwierząt”.
Ważnym elementem zajęć było także poznawanie polskiej kultury, tradycji i obrzędów chrześcijańskich.
Radosnym i pełnym wrażeń zwieńczeniem Letniej Szkoły Języka Polskiego była wycieczka do ZOO w Medenicach i delfinarium w Truskawcu.
Uczniowie, którzy stawiali swoje pierwsze kroki jako wolontariusze, zaczynali dzień godzinę wcześniej od konwersatorium i kończyli go godzinę później niż młodsi uczestnicy, taką samą formą zajęć.
Każdego dnia dzieci otrzymywały drugie śniadanie i ciepły, dwudaniowy obiad.
Dziękujemy wszystkim, dzięki którym możliwe było zorganizowanie tegorocznej Letniej Szkoły Języka Polskiego dla dzieci młodszych. Wakacje na Ukrainie trwają trzy miesiące i w tym czasie wiele dzieci często nie ma możliwości nigdzie wyjechać. Letnia Szkoła Języka Polskiego dała im szansę na aktywne i atrakcyjne spędzenie wolnego czasu, na wzbogacenie wiedzy o Polsce i języku polskim.
Siostry Dominikanki z Żółkwi