Narodowe Czytanie 2019 w Nowej Zelandii

7 września odbyło się, organizowane po raz ósmy Narodowe Czytanie,  polskie nowele czytano dziś w ponad trzech tysiącach miejsc w Polsce i 31 krajach świata.  Podsumowując akcję  Czytania Narodowego pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda  zaznaczyła, że najbardziej oddalonym od Polski miejscem, w którym odbyła się akcja, była Nowa Zelandia.

Przedstawiamy Państwa uwadze  relacje z Christchurch w Nowej Zelandii, którą nam przesłała Elzbieta Hiszczynska-Sawicka, V-prezes Stowarzyszenia Polaków w Christchurch.  Gratulujemy włączenia się w akcję Narodowego Czytania!

Miejscowe Stowarzyszenie Polaków było tam organizatorem najbardziej oddalonego od Polski – „Narodowego Czytania”.  Członkowie polskiej społeczności (wśród nich nasi wspaniali goście – „Dzieci z Pahiatua” ) spotykali się w pięknym otoczeniu Avebury House,  aby wspólnie czytać zaproponowane przez Parę Prezydencka – polskie nowele.

W tym jednak roku postanowilismy uczcić 75-ta rocznicę przybycia polskich sierot syberyjskich do Nowej Zelandii („Dzieci z Pahiatua”) i dodać do ośmiu tegorocznych lektur, także wydane książkowo wspomnienia tych małoletnich sierot, które znalazły ostatecznie schronienie tutaj  na Antypodach. Jednym z nich jest Pan Jan Roy-Wojciechowski, który wydał swoje wspomnienia : „Polski Nowozelandczyk, nadzwyczajna historia życia dziecka z Polesia” i właśnie ta książka oraz wspomnienia innych ocalonych sierot wydane jako „Dwie Ojczyzny. Polskie dzieci w Nowej Zelandii : tułacze wspomnienia” , były obok ośmiu nowel wybitnych polskich pisarzy czytane w sobotę w Christchurch.