Narodowe Czytanie w Równem

Gdy wybiła 12.00 w samo południe 2 września 2017 roku, Pan Władysław Bagiński – Prezes Towarzystwa Kultury Polskiej im. Wł. St. Reymonta w Równem otworzył uroczyście akcję Narodowego Czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, po raz kolejny włączając się do wspólnego czytania. Pan Prezes przypomniał, że utwór „Wesele” St. Wyspiańskiego czytano w ponad 2 tyś. miejsc w Polsce i za granicą. Podkreślił, iż Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką rozpoczęli i zakończyli tę akcję w Ogrodzie Saskim w Warszawie propagując w ten sposób bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości.

W akcję zaangażowali się uczniowie Szkoły Sobotnio- Niedzielnej działającej przy Towarzystwie Kultury Polskiej im. Wł. St. Reymonta w Równem oraz mieszkańcy miasta i miłośnicy literatury. W czytaniu wzięło udział 26 osób – uczniowie, rodzice i nauczyciele. To był naprawdę piękny występ wzbogacony muzyką i śpiewem profesjonalnych zespołów. Artyści wykonywali polskie utwory muzyczne, które korespondowały z treścią „Wesela”. Pani Elżbieta Piotrowska nauczycielka języka polskiego skierowana przez ORPEG do pracy w Równem przedstawiła prezentację multimedialną dotyczącą życia i twórczości Stanisława Wyspiańskiego, przeczytała również fragmenty roli „Racheli”.

Należy wyeksponować również to, iż cała uroczystość odbyła się w niezwykle urokliwej scenerii teatralnej. Brama w kształcie łuku ozdobiona białym welonem prowadziła do „Tunelu miłości”, który ciągnął się w nieskończoność aż za horyzont. Natomiast artystów i publiczność oświetlał ogromny kryształowy żyrandol – prawdziwe widowisko teatralne z elementami realizmu, fantastyki i symboliki dokładnie jak w „Weselu” St. Wyspiańskiego. Piękne fragmenty interesująco zaprezentowali wszyscy uczestnicy. To była prawdziwie polska mowa, poczuliśmy się wszyscy w samym sercu Ojczyzny. Jesteśmy bardzo wdzięczni Pani Konsul KGRP w Łucku Anecie Ksel, która – mimo licznych obowiązków – zaszczyciła nas swoją obecnością, aby wziąć udział w Narodowym Czytaniu. W swoim przemówieniu powiedziała, że takie akcje przybliżają literaturę, integrują miłośników czytelnictwa.

Pan Władysław Bagiński Prezes Towarzystwa, kończąc uroczystość powiedział: „Taka forma odbioru dzieła to coś zupełnie innego niż samotne czytanie książki. Słuchanie głośnego czytania wśród innych jest o wiele ciekawsze.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom.

Elżbieta Piotrowska
nauczycielka języka polskiego skierowana przez ORPEG do pracy w Równem i Zdołbunowie