Obchody 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej na Wołyniu
W Maniewiczach na Wołyniu uszanowano uczestników Bitwy Warszawskiej, stulecie której obchodzone w Ukrainie i Polsce.
15 sierpnia 2020 roku w kościele parafialnym pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego w Maniewiczach, odbyła się msza w intencji setnej rocznicy tej daty, a także WNMP. Odprawiono Mszę Świętą za żołnierzy walczących w Bitwie Warszawskiej z inicjatywy „Centrum Ukraińsko-Polskiej Współpracy Międzyregionalnej” oraz Towarzystwa Kultury Polskiej im.Tadeusza Kościuszki na Wołyniu.
Przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Łucku oraz szereg stowarzyszeń i organizacji ukraińsko-polskich modlili się i złożyli kwiaty razem z miejscowymi parafianami.
Należy przypomnieć, że bitwa warszawska (15 sierpnia 1920 r. ) uważana jest za jedną z dwudziestu najważniejszych bitew w historii ludzkości. Wówczas Wojsko Polskie pod dowództwem marszałka Józefa Piłsudskiego wraz z sojusznikami, w tym oddziałami Armii UPR, powstrzymało ofensywę Armii Czerwonej i uratowało Polskę i Europę Zachodnią przed komunistyczną inwazją. Ten dzień jest powszechnie obchodzony w Rzeczypospolitej Polskiej i obchodzony jako Dzień Wojska Polskiego, jest także wielkim świętem religijnym Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Podczas nabożeństwa złożono kwiaty na mogiłach polskich żołnierzy w pobliżu kościoła, także tych, którzy brali udział w bitwie warszawskiej. Misję tę zrealizowali przez zapalanie zniczy i modlitwę Wice Konsul Konsulatu Generalnego RP w Łucku Adam Myślicki, zarząd „Centrum Ukraińsko-Polskiej Współpracy Międzyregionalnej” oraz Towarzystwa Kultury Polskiej im.Tadeusza Kościuszki na Wołyniu, przedstawiciele Lubeszowskiego oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej na Wołyniu im.Ewy Felińskiej i Towarzystwo Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu.
Autor: Natalia Ciołyk
Towarzystwo Kultury Polskiej im.Tadeusza Kościuszki na Wołyniu
Towarzystwa Kultury Polskiej im.Tadeusza Kościuszki na Wołyniu jest wspierane przez Fundację Wolność i Demokracja w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Wspieranie rozwoju edukacji polskojęzycznej na Ukrainie”.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.