Obchody 25-lecia Stowarzyszenia Polaków w Hiszpanii „Orzeł Biały”

Uroczystość obchodów 25-lecia powstania Stowarzyszenia odbyła się 23 listopada 2019 roku o godz.12 w Antiguo Hospital de Santa Maria la Rica w Alcala de Henares (Madryt).

Gośćmi specjalnymi byli ambasador RP w Hiszpanii pani Marzenna Adamczyk, burmistrz miasta Alcali de Henares Javier Rodriguez Palacios i radna odpowiedzialna za kulturę Maria Aranguren. Przybyli przedstawiciele organizacji polonijnych, instytucji hiszpańskich, działacze i sympatycy Stowarzyszenia oraz inni zaproszeni goście.

Uroczystość zaczęła się od powitania i przedstawienia znakomitych gości. Następnym punktem był występ zespołu z Alcali Tuna. Po wspomnieniach, w których przypomniano ważne wydarzenia z życia Stowarzyszenia, odbyła się projekcja filmu „25-lecie stowarzyszenia »Orzeł Biały«”. Obecni nagrodzili ją zasłużonymi brawami. Następnie został odczytany wiersz „25-lecie” napisany przez pana Tomasza Warucha. Kolejnym punktem były podziękowania za wieloletnią pracę społeczną na rzecz organizacji. Zasłużone na tym polu osoby otrzymały dyplomy i bukiety kwiatów.

Pani ambasador Marzenna Adamczyk zwróciła się do zebranych z krótkim przemówieniem. Po niej głos zabrał burmistrz Alcali de Henares Javier Rodriguez Palacios. Po przemówieniach wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki (krówki i ciastka z logo organizacji). Na zakończenie wystąpił zespół folklorystyczny Krakus.
Po tylu wrażeniach goście przeszli do baru na poczęstunek i tort urodzinowy. Uroczystość wypadła bardzo elegancko, odżyły wspomnienia, były łzy wzruszenie.Organizacja przez lata swojego istnienia bardzo dobrze wpisała się w historię miasta. Dzięki naszej współpracy Alcala de Henares i Lublin są miastami partnerskimi.

Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu  Fundacji Wolność i Demokracja „Wielka Polska Rodzina” współfinansowanego w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonia i Polakami za granicą.