Obchody Święta Niepodległości w Browarach na Ukrainie
13 listopada Pоlskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Rodzina” obchodziło 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość odbyła się w centrum TepLycia. Na gości czekał koncert, warsztaty i smaczny poczęstunek. Każdy mógł znaleźć tu miejsce dla siebie i dowiedzieć się czegoś więcej o polskiej kulturze. Wybrzmiały piękne patriotyczne piosenki wykonane przez zespół Wszystko w Porządku, Marię Nowak oraz rodzinę Kolomijców. Widzowie mogli również obejrzeć premierę minispektaklu „Ku Ojczyźnie” teatrzyku polskiego „Otwarte drzwi”.
Uroczystość rozpoczęło wysłuchanie hymnów Polski i Ukrainy. Pani Grażyna Wieligorska w bardzo ciekawy sposób przeniosła gości na początek XX wieku, aby pokazać drogę Polski do niepodległości – ten temat regularnie się przewijał podczas koncertu. Wybrzmiały niezwykle ważne dla polskiego narodu nazwiska: Dmowski, Paderewski, Piłsudski, których nazywano ojcami niepodległości. Ale „główną siłą w tych czasach był polski naród, który pragnął wolności i swobody” – mówiła pani Grażyna.
Przypomniano także o powstaniach i bitwach, które miały miejsce w niesamowicie trudnej drodze do uzyskania wymarzonej przez Polaków niepodległości.
Po części uroczystej goście mogli pochwalić się swoją znajomością polskiej kultury i polskich tradycji, biorąc udział w quizie. Jego zwycięzcy dostali wyjątkowe prezenty. Dla dzieci zostały przeprowadzone przez panią Lesię Grońską warsztaty z robienia orła białego, a młodzież i dorośli dzięki choreografowi Igorowi Szychabutdinowowi nauczyli się tańczyć poloneza. W ten wyjątkowy dzień na gości czekał poczęstunek – prawdziwe rogale świętomarcińskie, ponieważ 11 listopada Polska obchodzi nie tylko święto niepodległości, ale również dzień św. Marcina. Wszyscy chętni dostali w prezencie długopisy z napisem „Niepodległa”.
„Projekt „DLA NIEPODLEGŁOŚCI – kontynuacja” realizowany jest przez Fundację Wolność i Demokracja.
Projekt wspierany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Autor – Zofia Popławska