Ogólnoukraińskie Dyktando Języka Polskiego na Ukrainie po raz czwarty


21 maja w Winnicy odbyło się organizowane przez Fundację Wolność i Demokracja Ogólnoukraińskie Dyktando z Języka Polskiego.

Test ze znajomości ortografii i interpunkcji polskiej został przeprowadzony w 14 miastach Ukrainy. Współorganizatorem Dyktanda w Winnicy było Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”. Odbyło się na Uniwersytecie Technicznym.
Rejestracja uczestników zaczęła się od godziny 10. Zanim przystąpili do pisania prezes CRP „Polonia” Maria Kozyrska przywitała zebranych i przedstawiła im krótko postać papieża Jana Pawła II. Przybyłych powitał również przewodniczący komisji Walery Istoszyn (Świetlica Polska), który życzył im połamania piór, przedstawiciel Uniwersytetu Technicznego Stanisław Turzański oraz przedstawiciel Wydziału do spraw Mniejszości Narodowych i Religii w Administracji Obwodowej Iryna Stecenko. Obecni byli również dziennikarze mediów ukraińskich i polskich.
O godzinie 12 rozpoczął się sprawdzian, w którym wzięło udział ponad 200 osób. Tekst przeczytała nauczycielka delegowana przez ORPEG Lidia Paulukiewicz, która w bieżącym roku szkolnym pracuje w Winnicy. Kiedy wszyscy skończyli pisać, komisja w składzie: Walery Istoszyn, Lidia Paulukiewicz (Winnica), Julia Kułyk (Żmerynka), Tetiana Masłowa (Uładówka), przystąpiła do sprawdzania prac. Następnie zostały ogłoszone wyniki. Dla zwycięzców przygotowano cenne nagrody: tablet, mp3, powerbank oraz ciekawe i pięknie wydane książki.

Klasyfikacja w kategorii dzieci i młodzież (12-18 lat):
I nagroda i tytuł „Mistrz Języka Polskiego na Ukrainie” – Irena Iwaszczenko z Baru (15 lat), otrzymała książkę oraz tablet,
II nagroda i tytuł „I Wicemistrz Języka Polskiego na Ukrainie” – Liza Roman z Koziatyna (15 lat), dostała książkę i mp3,
III nagroda i tytuł „II Wicemistrz Języka Polskiego na Ukrainie” – Maria Perederij z Winnicy (16 lat), otrzymała książkę oraz powerbank.

Najmłodszy Uczestnik Dyktanda z Języka Polskiego na Ukrainie – Roman Segeda (8 lat).
Chłopiec napisał cały tekst, i to bardzo dobrze. W nagrodę dostał książkę „Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego.

Klasyfikacja w kategorii dorośli (powyżej 18 roku życia):
I nagroda i tytuł „Mistrz Języka Polskiego na Ukrainie” – Iryna Godna (Winnica),
II nagroda i tytuł „I Wicemistrz Języka Polskiego na Ukrainie” – Jurij Segeda (Winnica),
III nagroda i tytuł „II Wicemistrz Języka Polskiego na Ukrainie” – Switłana Poczapska (Koziatyn).

Najstarszy Uczestnik Dyktanda Języka Polskiego na Ukrainie – Tetiana Oboronczuk (Winnica).

Uczestnikom dyktanda gratulujemy i zapraszamy za rok.
Wszyscy piszący sprawdzian otrzymali dyplomy uczestnictwa oraz piękne notesy które jeszcze długo będą przypominały im o wspólnej imprezie pod znakiem języka i kultury polskiej.
Gośćmi winnickiego święta języka byli Henryk Czarny i Władysław Krejczi, członkowie zarządu Małopolskiej Fundacji Przyjaźni Polsko-Ukraińsko-Słowackiej „Braterstwo” z Krynicy-Zdroju (Polska), gdzie trzy tygodnie temu wspólnie organizowaliśmy Dziecięcy Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Fontanna Talentów”, oraz wychowankowie i wykładowcy Państwowej Szkoły Muzycznej w Krynicy-Zdroju i Nowym Sączu. Polscy muzycy – zespół smyczkowy oraz trio akordeonistów, zaprezentowali kilka utworów muzycznych. Uczestnicy dyktanda byli zachwyceni wysokim poziomem wirtuozerii wykonawców i nagrodzili ich głośnymi brawami. Na zakończenie części artystycznej wspólnie z zespołem wokalnym Winnickiej Dziecięcej Szkoły Muzycznej nr 1 zaśpiewaliśmy piosenkę, którą najbardziej lubił Ojciec Święty Jan Paweł II – „Barkę”.
Patronat medialny nad dyktandem objęło „Słowo Polskie”.
Dyktando z Języka Polskiego „Ja Piszę, Ty piszesz, My piszemy… po polsku” jest organizowane w ramach projektu Fundacji WiD „Biało-czerwone ABC. Dofinansowanie wydarzeń uzupełniających edukację polską i o Polsce na Ukrainie” przy wsparciu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach sprawowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 roku.

Tekst oraz zdjęcia Aleksy Mazur, CRP „Polonia”, 23 maja 2017 r.


Zadanie współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą
w 2017 roku.