Dyktando z języka polskiego w Dnieprze


21 maja 2017 roku w Dnieprze odbyło się IV Ogólnoukraińskie Dyktando z Języka Polskiego „Ja piszę, Ty piszesz, My piszemy… po polsku”.

W dnieprzańskiej edycji dyktanda wzięły udział 32 osoby. Jego laureatami zostali:
Mistrz Języka Polskiego na Ukrainie – Stanisława Zapuisoczna,
I Wicemistrz Języka Polskiego na Ukrainie – Anastazja Liszczyna, 
II Wicemistrz Języka Polskiego na Ukrainie – Andrzej Pleczeń, 
Najstarszy uczestnik dyktanda – Ludmiła Kandaurowa, 
Najmłodszy uczestnik dyktanda – Oleg Czeremnych.

Dyktando miało następujący przebieg. Uczestników przywitała Maria Skórska, kierownik Sobotniej Szkoły Języka Polskiego, która poinformowała, że IV Ogólnoukraińskie Dyktando z Języka Polskiego „Ja piszę, ty piszesz, my piszemy… po polsku” organizowane przez Fundację Wolność i Demokracja w ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Dofinansowanie wydarzeń uzupełniających edukację polską i o Polsce na Ukrainie” jest współfinansowane przez Senat Rzeczypospolitej w ramach opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 roku. Potem Paweł Skórski, prezes Ośrodka Kultury Polskiej im. Karola Wojtyły, przeczytał list, jaki do piszących sprawdzian z języka polskiego skierowała Fundacja Wolność i Demokracja.
Następnie odbyło się dyktando. Prace sprawdzało jury, w którym zasiedli: Eugenia Bugajowa, Maria Skórska, Walentyna Gonczarenko, Eugeniusz Osaczow.
W oczekiwaniu na wyniki uczestnicy wysłuchali wykładu połączonego z prezentacją, zatytułowanego „Karol Wojtyła – człowiek świata”, który wygłosiły Anastazja Liszczyna i Nina Filippowicz z Klubu Polskiego Kina. Kolejnym punktem programu był poczęstunek przygotowany przez wolontariuszy oraz projekcja filmu dokumentalnego o życiu Jana Pawła II.
Po ogłoszeniu wyników dyktanda laureatom wręczono dyplomy i nagrody ufundowane przez Ośrodek Kultury Polskiej im. Karola Wojtyły w Dnieprze.

Tekst: Paweł Skórski, prezes Ośrodka Kultury Polskiej im. Karola Wojtyły w Dnieprze
Zdjęcia: Mikołaj Szkolenko


Zadanie współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą
w 2017 roku