Ogólnoukraińskie Dyktando z Języka Polskiego na Ukrainie w Kijowie

VIII Ogólnoukraińskie Dyktando Języka Polskiego ” Ja piszę, Ty piszesz, My piszemy…. po polsku. Dyktando z języka polskiego na Ukrainie”.

 

Federacja Organizacji Polskich na Ukrainie „Dom Polski” w Kijowie ma obfity w wydarzenia wrzesień b.r. 4 września odbyły się Czytania Narodowe, a 18 września VIII Ogólnoukraińskie Dyktando Języka Polskiego ” Ja piszę, Ty piszesz, My piszemy…. po polsku. Dyktando z języka polskiego na Ukrainie”.

Fundacja Wolność i Demokracja realizowała projekt „Biało-czerwone ABC. Wsparcie inicjatyw edukacyjnych uzupełniających edukację polskojęzyczną na Ukrainie” współfinansowanego ze środków pochodzących z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w 2021 roku.

Dyrektor Domu Polskiego p.Maria Siwko i niezawodna pomocnica p.Oksana Basiuk zorganizowały przedsięwzięcie na poziomie bardzo wysokim, zadbały o niezbędne i potrzebne rzeczy.

Pani Helena Nowak Prezes Polskiego Kulturalno-Oświatowego Stowarzyszenia „Rodzina” w Browarach, wykładowczyni katedry języka ukraińskiego, literatury i kultury wydziału lingwistyki na Politechnice Kijowskiej im. Ihora Sikorskiego, ta katedra jest współorganizatorem dyktando. Na uniwersytetcie jest Centrum Polsko-Ukraińskie, gdzie studenci Politechniki uczą się języka polskiego.

W tym roku w napisaniu dyktanda wzięło udział 85 uczestników 5 nauczycieli i 1 organizator i 3 wolontariusze. Wśród uczestników byli przedstawiciele różnych grup wiekowych. Atmosfera była uroczysta.

Wszyscy cieszyli się z możliwości zobaczyć się, porozmawiać, wymienić informację.

(Antuan de Sent Ekziuperi mówił, że najcenniejszy dar na ziemi jest komunikowanie się międzyludzkie, a nam teraz strasznie brakuje tego).

Nauczycielka I kategorii z ORPEGu p.Ewa Gocłowska podyktowała dyktando idealnie, akustyka była odpowiednia.

Potem, po smacznym obiedzie, zamówionym przez FOPnaU w restauracji, uczestnicy imprezy kulturalnej oglądali film Karol. Człowiek, który został papieżem reżysera  Giacoma Battiata.

Zwycięzcami są:

W kategorii „Dzieci i Młodzież” (dzieci i młodzież w wieku od 12 do 18):

I nagroda – tytuł „Mistrz Języka Polskiego na Ukrainie” – Wiktoria Ławnik (Państwowy Uniwersytet Techniczny Ukrainy „Politechnika Kijowska im. Igora Sikorskiego”),

II nagroda – „I Wicemistrz Języka Polskiego na Ukrainie” – Eugenia Gryb (Federacja Organizacji Polskich na Ukrainie „Dom Polski” w Kijowie),

III nagroda – „II Wicemistrz Języka Polskiego na Ukrainie” – Igor Zawalny (Punkt nauczania przy PKOS „Rodzina”, Browary),

Najmłodszy Uczestnik Dyktanda Języka Polskiego na Ukrainie (dla dzieci poniżej 12 lat) Aleksandra Krotowa (Federacja Organizacji Polskich na Ukrainie „Dom Polski” w Kijowie).

Kategoria „Dorośli”(osoby powyżej 19 roku życia):

I nagroda – tytuł „Mistrz Języka Polskiego na Ukrainie” – Wioleta Tina Leżniew (Stowarzyszenie Narodowościowo-Kulturalne Polaków Kijowa „Zgoda”),

II nagroda – „I Wicemistrz Języka Polskiego na Ukrainie” – Swietłana Gomeniuk (Federacja Organizacji Polskich na Ukrainie „Dom Polski” w Kijowie),

III nagroda – „II Wicemistrz Języka Polskiego na Ukrainie” – Anastazja Bołotiuk (Kijowski Uniwersytet Narodowy im.Tarasa Szewczenki)

Najstarszy Uczestnik Dyktanda Języka Polskiego na Ukrainie – Wanda Pawłowa (Stowarzyszenie Narodowościowo-Kulturalne Polaków Kijowa „Zgoda”)

Wyróżnienie – Swietłana Basiuk (Federacja Organizacji Polskich na Ukrainie „Dom Polski” w Kijowie).

To było niezapomniane wydarzenie, święto nauki i przyjaźni.

Nadzieja Susznicka