Pięć lat Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Stryju

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Stryju funkcjonuje od roku 2012 w ramach organizacji pozarządowej „Rodzina Kolpinga w Stryju”.

Ten rok był dla stryjskiego UTW obfity w wydarzenia: wykłady z  kultury, literatury i języka polskiego, z języka angielskiego, niemieckiego. Były też zajęcia z obsługi komputera, zajęcia  gimnastyczne, rozmaite warsztaty,  aktywnie działające sekcje „Podróżnik” oraz „Złote rączki”.

Odbyło się spotkanie opłatkowe słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Obejrzeliśmy jasełka. Świetna gra aktorów, stroje i dekoracje przygotowane przez seniorów pod kierownictwem Pani Marii Musiał – nauczycielki języka polskiego, skierowanej przez ORPEG.
Łamanie się opłatkiem, wspólne życzenia i śpiew kolęd wpłynęły na doniosłość świątecznej atmosfery. Kolędy zabrzmiały również w języku niemieckim, francuskim, angielskim.
Było uroczyście, miło i przyjemnie.
Wrażenia ze spotkania pozostaną na pewno na długo w naszej pamięci

Słuchacze UTW uczestniczyli w Festiwalu Kolęd, który odbył się w kościele parafialnym. Śpiewaliśmy  kolędy akomponując na perkusyjnych instrumentach muzycznych.

W programie obchodów pięciolecia UTW zawarto występy grup teatralnych, recytatorów. Nie zabrakło również miejsca na śpiew.

https://www.youtube.com/watch?v=Of3r_CUDkkw – o jubileuszu UTW (5 lat)

Słuchacze UTW chętnie uczestniczą w różnych wyjazdach. Tym razem zawędrowali do Lwowa na Koncert  „Polska muzyka naszych czasów na Ukrainie. Wojciech Kilar, Karol Szymanowski”

Sekcja “Złote rączki” na Uniwersytecie Trzeciego Wieku tworzy cuda-cudeńka!
Przewodniczy  Pani  Anastazja Podhajecka.
Ostatni wykład z języka polskiego odbył się pod czas wędrowania.
Słuchacze UTW odwiedzili Rudki – ziemię Aleksandra Fredry.

10 czerwca Stryj gościnnie przyjmował delegatów ze Lwowa, Łucka, Użgorodu, Iwano- Frankiwska i Czerniowiec na Forum Uniwersytetów Trzeciego Wieku Stowarzyszenia „Dzieło Kolpinga w Ukranie”.
Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku m. Stryj przygotowali napięty, ale bardzo interesujący program:
– prezentacja „Stryj. Życie… jak ono jest… na Stryjskim UTW”
– warsztaty:
Albina Bałanda „Etno korale… tajemnice w produkowaniu”; Luba Lewycka „Kolczyki… wszystko od początku”; Oksana Biłyńska „Świąteczna koperta w technicę origami”.
Super wrażenia pozostały od spotkania z Hordijem Ostapowyczem – jedynym przedstawicielem Ukrainy na Mistrzowstwach Świata z zapamiętywania, trenerem z rozwoju pamięci, szybkiego czytania. Było wszystko: lekcja, warsztat, rozmowa, praktyka. Już czekamy na następne spotkanie.
Wspaniałe występy słuchaczy UTW ze Stryja dotknęły serca wszystkich obecnych.
Ciepła atmosfera, wymiana doświadczeń, możliwość spotkania – to wszystko jednoczy, rozwija, sprzyja pragnieniu tworzyć więcej i lepiej.
Wszystkim bardzo dziękuję za pomoc w przygotowaniu, aktywność i wszelkie dobro!
Hordijowi Ostapowyczu – za wyjątkową lekcję oraz trening z rozwoju pamięci.
Przedstawicielom Telewizji Stryjskiej za współpracę.
Zdjęcia  Adriany Pulkiw, wolontariuszki, uczennicy Szkoły Polskiej Mniejszości Narodowej w Stryju.

Człowiek jest wielki nie przez to co ma, kim jest i co posiada, a przez to, czym dzieli się z innymi. Św. Jan Paweł II

Projekt „Biało-czerwone ABC” jest współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 r. za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

 

 

Lesia Buhera

Prezes

„Rodzina Kolpinga w Stryju”

 

 


Projekt „Biało-czerwone ABC” jest współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 r. za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.