Piknik po Polsku w Centrum Kultury i Edukacji im. prof. M. Krąpca w Tarnopolu
„Chcąc mieć przyszłość, należy mieć przeszłość” – Cyprian Kamil Norwid
31 października 2021 uczniowie Szkoły Języka Polskiego wraz z członkami cw ramach „Projektu „DLA NIEPODLEGŁOŚCI – kontynuacja” realizowanym przez Fundację Wolność i Demokracja. Projekt wspierany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021” uczestniczyli w wycieczce „Ślady polskości na Tarnopolszczyźnie”.
Pierwszy przystanek miał miejsce w Kościele p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Brzeżanach (dawniej kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, czyli kościół farny). Świątynia została zbudowana w latach 1600–1620. Fundatorami świątyni byli właściciele miasta Sieniawscy.
Następnie rolę przewodnika wzięła na siebie p. Halina Szatruk- prezes Polskiego Kulturalno-Oświatowego Towarzystwa im. bł. M. Darowskiej w Brzeżanach. Brzeżany w 1530 uzyskały z rąk Zygmunta I Starego prawa miejskie staraniem hetmana Mikołaja Sieniawskiego. Przez niemal 200 lat należały do jego spadkobierców. Od XVIII wieku było miastem prywatnym Czartoryskich, Lubomirskich i Potockich. Ogromne zainteresowanie wycieczkowiczów wzbudziły ruiny zamku. Zamek Sieniawskich zbudował Mikołaj Sieniawski w 1554 roku, rozbudowany został w XVII i XVIII wieku. Urządzony był z wielkim przepychem, należał do największych rezydencji magnackich Rzeczypospolitej, nazywany był Podolskim Wawelem. Na zamku przebywali m.in.: król August II Mocny (1698), książę Franciszek Rakoczy (1702) i car Piotr I Wielki (1707). Zdewastowany został w XIX i XX wieku, za czasów gdy dziedzicem był Aleksander Potocki (1798–1868) – wojskowy, powstaniec 1830, emigrant, filantrop. W mieście znajduje się bardzo dużo zabytkowej architektury, piękne kamieniczki, urodziwe podwórka, bardzo tam klimatycznie. Ostatnim przystankiem była brzeżańska nekropolia, gdzie uczniowie zapalili „Znicze pamięci” na kwaterze wojskowej poległych za Polskę w latach 2018- 2020 i na grobie matki Edwarda Śmigłego-Rydza – Marszałka Polski, Naczelnego Wodza w wojnie 1939 r. urodzonego w Brzeżanach.
Wzbogaceni o wiedzę historyczną, pełni refleksji nad meandrami ludzkiego losu, pełni rozważań nad własną tożsamością, przenieśli się do Kozowej na „Piknik po polsku”, gdzie wraz z miejscową Polonią dyskutowali o swoim miejscu na dalekich Kresach. Przyczynkiem dyskusji był poczęstunek tradycyjnymi polskimi potrawami, bo był pyszny bigos, kiełbaski pachnące dymem a na deser „rogale marcińskie”. Młodzież w zachwycie słuchała wspomnień najstarszych członków stowarzyszenia, opowieści i pieśni patriotycznych oraz ludowych w wykonaniu Chóru PCKiE „Akwarele Tarnopola”.
Była to piękna wielopokoleniowa lekcja polskości. Dziękujemy Fundacji Wolność i Demokracja, bo tylko dzięki niej było to możliwe. Jesteśmy wdzięczni i dumni, że możemy uczestniczyć w Projekcie wspieranym ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021”.
Projekt „DLA NIEPODLEGŁOŚCI – kontynuacja” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja.
Projekt wspierany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.