Polska Szkoła Sobotnia w Londynie obchodzi 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika

Dzisiaj, 19 lutego, Mikołaj Kopernik obchodzi swoje urodziny. To już 550. rocznica urodzin wielkiego polskiego astronoma, matematyka, lekarza, prawnika, ekonomisty, twórcy teorii heliocentrycznej. W dniu urodzin wybitnego uczonego obchodzimy także Dzień Nauki Polskiej. Rok 2023 został również ustanowiony przez Senat RP Rokiem Mikołaja Kopernika. W uchwale senatorowie wskazali, że jego najsłynniejsze odkrycie „O obrotach sfer niebieskich” opublikowane w 1543 roku, w którym przedstawił on teorię, że to Ziemia i inne planety krążą wokół Słońca, a nie Słońce i planety wokół Ziemi, spowodowało rewolucję naukową, zwaną przewrotem kopernikańskim. Senatorowie podkreślili również patriotyzm Kopernika: „przez całe życie był wiernym poddanym kolejnych królów polskich z dynastii Jagiellonów, jak pisał, nie ma obowiązków większych nad obowiązek względem Ojczyzny, dla której nawet życie należy poświęcić”.

Nasza szkoła również uczestniczy w tak ważnych wydarzeniach i realizujemy projekt poprzez organizowanie uczniom zajęć o życiu i osiągnięciach Mikołaja Kopernika oraz uczestnictwo w ogłaszanych zadaniach i konkursach, jak na przykład „Pocztówka dla Kopernika”, dzięki której dzieci mogły złożyć urodzinowe życzenia naszemu astronomowi oraz stać się częścią wielkiej wystawy tych pocztówek z całego świata w Toruniu.

Projekt „Biało-czerwone ABC. Wspieranie rozwoju edukacji polskojęzycznej Wielkiej Brytanii: w Szkocji i Londynie” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja. Projekt dofinansowano przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach konkursu: ,,Wspieranie edukacji polonijnej i polskiej poza granicami Polski 2023”.