Polsko-ukraińska wymiana młodzieży – relacja z projektu

w-palacu-prezydenckim-2

Autorskie Towarzystwo Edukacyjne w dniach 27 września – 1 października realizowało projekt „Polsko-ukraińska wymiana młodzieży”.

Młodzież z Żytomierza przyjechała do Warszawy 27 września. Już pierwszego dnia pobytu odbyło się spotkanie w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym nr 4 z gospodarzami wizyty – uczniami i rodzicami. Młodzież została zakwaterowana w prywatnych domach.
Następnego dnia czekał ją interesujący program. Począwszy od zajęć w liceum, gdzie młodzi żytomierzanie brali udział w lekcjach historii i języka polskiego i poznawali historię i kulturę Polski. Tego samego dnia zwiedzili część Traktu Królewskiego – od pomnika Kopernika do placu Zamkowego, oraz Stare i Nowe Miasto. Następnie uczestniczyli w spotkaniu z Oleną Wozniuk, absolwentką szkoły nr 36 w Żytomierzu, studentkę UKSW oraz uczestniczką wymiany w latach ubiegłych. Wieczorem integrowali się z polskimi rodzinami.
W kolejnych dniach młodzież uczestniczyła w konferencji uczniowskiej poświęconej konfliktom i sojuszom polsko-ukraińskim w latach 1918-1921, odwiedziła Cmentarz Wolski – gdzie złożyła kwiaty na grobach żołnierzy Petlury – oraz kontynuowała spacer Traktem Królewskim. Miała również okazję zwiedzić Pałac Prezydencki i spotkać się z przedstawicielem Kancelarii Prezydenta RP. Nie był to jedyny kontakt z przedstawicielami władzy – 30 września doszło do spotkania z władzami dzielnicy Ursynów.
Ostatniego dnia wizyty młodzież wyruszyła na wspólny objazd po Polsce i Ukrainie.

Autorskie Towarzystwo Edukacyjne

na-cmentarzu-prawoslawnym-na-woli-1800 pod-pomnikiem-szewczenki-w-warszawie-1800pod-pomnikiem-pilsudskiego-przy-belwederze-1800


Projekt „Polsko-ukraińska wymiana młodzieży (młodzież polonijna)” jest realizowany w ramach zadania publicznego „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2016 r.”
współfinansowanego w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą
z programu pn: „Bliżej Polski. Regranting” realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja.