Pożegnaliśmy uczestników warsztatów liderskich

3 sierpnia 2017 roku w Teresinie zaczął się realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja siedmiodniowy obóz edukacyjny dla młodzieżowych animatorów środowisk Polskich za granicą – „Ja–Lider” realizowany na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Grupa 60 uczestników liderów polonijnych  przyjechała z różnych regionów Ukrainy:  Sławuty, Gródka, Chmielnickiego, Krzywego Rogu, Beresteczka i Żytomierza.

Podczas  turnusu liderzy brali udział w różnych zajęciach zarówno projektowych jak i krajoznawczych. Blok edukacyjny  składał się z: zajęć z zakresu kompetencji liderskich, zajęć z języka polskiego i kultury polskiej oraz  zajęć z zakresu zarządzania projektami (m.in. planowanie, realizacja, zarządzanie projektem społecznym, analizowanie potrzeb  szans i zagrożeń, pozyskiwanie funduszy oraz ewaluacja projektu).

Oprócz zajęć projektowych, młodzi liderzy zwiedzali interesujące miejsca mieszczące się nieopodal Teresina. Już na samym początku mieli okazję zobaczyć Sanktuarium w Niepokalanowie, które niemalże swoimi granicami łączy się z Teresinem. W tym świętym miejscu poznali historię Maksymiliana Marii Kolbego, założyciela Rycerstwa Niepokalanej. Jego historia oraz Panorama Tysiąclecia, ilustrująca historię Kościoła w Polsce, urzekła uczestników turnusu. Kolejnymi zaskakującymi miejscami był Pałac Radziwiłłów w Nieborowie oraz dworek Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Jednak największą radość sprawiła  uczestnikom całodniowa wycieczka do Warszawy. W stolicy spacerowali po Warszawskiej starówce śladami Powstania Warszawskiego. Zobaczyli również Sejm oraz Senat. Zwieńczeniem zwiedzania  stało się Muzeum Powstania Warszawskiego.

Oprócz wycieczek był czas na relaks w termach Mszczonów oraz  wspólną zabawę. Największą aprobatą cieszyły się gry zespołowe: siatkówka oraz frisbee oraz warsztaty integracyjne. Podczas wspólnej dyskoteki  oraz grilla zacieśniały się kręgi znajomości.

W ostatnim dniu obozu odbył się konkurs na najlepszy mini projekt edukacyjny o charakterze polonijnym, który tworzyli uczestnicy podczas zajęć z zakresu zarządzania projektami.  Każdy projekt przygotowany przez młodzież był dobrze zaprezentowany i zasługiwał na wyróżnienie.  Pierwsze miejsce zajęła grupa z Beresteczka z projektem „ Przez mękę do Niepodległości”, drugie –  młodzi liderzy z Żytomierza z projektem  „Dzień Niepodległości w Żytomierzu” i trzecie  uczniowie szkoły sobotniej z Krzywego Rogu z projektem „ PULA” .


Projekt „Ja – LIDER. Obóz edukacyjny dla młodzieżowych animatorów środowisk polskich za granicą” jest współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej RP w ramach konkursu „Organizowanie kolonii i innych form letniego wypoczynku dzieci i młodzieży polonijnej oraz doskonalenia zawodowego nauczycieli prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz i innych przedmiotów nauczanych w języku polskim za granicą”