POŻEGNANIE MIROSŁAWA ROWICKIEGO WE LWOWIE
16 lipca w katedrze lwowskiej została odprawiona Msza Pożegnalna w intencji zmarłego 9 lipca Mirosława Rowickiego, założyciela i redaktora naczelnego Kuriera Galicyjskiego.
Podczas mszy żałobnej Ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki poinformował o nadaniu imienia Mirosława Rowickiego konkursowi rodzinnego reportażu historycznego skierowanego do młodzieży na Ukrainie.
Ambasador odczytał także list Prezydenta RP Andrzeja Dudy do uczestników uroczystości pogrzebowych.
«Żegnamy dziś wspaniałego człowieka, żarliwego patriotę, zasłużonego działacza „Solidarności”, który z oddaniem walczył o wolną Polskę. Żegnamy jednocześnie wybitną postać ukraińskiego życia publicznego, osobę pełną energii, pasji i dobrej woli, która uczyniła ogromnie wiele dla środowiska Polaków mieszkających na Ukrainie oraz dla budowania dialogu, partnerstwa i bliskości między naszymi narodami» – napisał Andrzej Duda (pełną treść listu podajemy niżej, źródło: www.gov.pl/web/ukraina).
W uznaniu znamienitych zasług Prezydent postanowił nadać pośmiertnie śp. Panu Redaktorowi Mirosławowi Rowickiemu jedno z najwyższych naszych odznaczeń państwowych – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.
Mirosław Rowicki był założycielem, wydawcą i redaktorem naczelnym dwutygodnika «Kurier Galicyjski». Warszawiak z pochodzenia, w 2000 r. przyjechał na Ukrainę, żeby prowadzić działalność biznesową. Wkrótce rozpoczął aktywność w branży medialnej założywszy w Iwano-Frankiwsku polskie czasopismo «Z grodu Rewery», a następnie «Kurier Galicyjski» – największą gazetę polską na Ukrainie, która ukazuje się od 2007 r. Dziś «Kurier Galicyjski» to koncern medialny w postaci dwutygodnika, portalu internetowego, pisma dla dzieci «Polak Mały», telewizji, radia, studia filmowego oraz wydawnictwa książkowego.
Mirosław Rowicki był także pomysłodawcą wielu inicjatyw łączących Polskę i Ukrainę, m.in. Klubu Galicyjskiego oraz corocznej konferencji w Jaremczu, w której biorą udział polscy i ukraińscy publicyści, naukowcy, działacze gospodarczy itd., stał się również jednym z współzałożycieli «Federacji Mediów Polskich na Wschodzie». Za swoją działalność został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz orderem «Za Rozbudowę Ukrainy».
Kondolencje w związku ze śmiercią Mirosława Rowickiego złożył Jan Dziedziczak, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu RP do Spraw Polonii i Polaków za Granicą.
Pogrzeb Mirosława Rowickiego odbędzie się w Warszawie we wtorek 21 lipca o godz. 12:00 na cmentarzu Bródnowskim w Kościele pw. Świętego Wincentego (drewniany).
Zródło: Monitor Wołyński
Fot. Anatol OLICH