Prezes Fundacji WID Lilia Luboniewicz spotkała się z Małżonką Prezydenta Agatą Kornhauser-Dudą

Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser-Duda rozmawiała z Lilią Luboniewicz Prezes Fundacji Wolność i Demokracja o działalności Fundacji na rzecz Polaków mieszkających poza granicami kraju.

W spotkaniu uczestniczył również sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej minister Adam Kwiatkowski. Lilia Luboniewicz przedstawiła m.in. program wsparcia polskich seniorów na Ukrainie. Skierowany jest on do starszych Polaków znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, samotnych, chorych. Dzięki wsparciu wolontariuszy programem zostało dotychczas objętych ok. 400 osób.

Poruszono również kwestię edukacji polskiej w różnych państwach. W ramach programu Biało-Czerwone ABC Fundacja zrealizowała projekt dyktanda polonijnego na Ukrainie, do którego w ubiegłym roku zgłosiło się ponad 7 tysięcy uczniów. Tematem rozmowy była w związku z tym potrzeba tworzenia podręczników do nauki języka polskiego skierowanych do uczniów mieszkających w konkretnych państwach. Takie materiały edukacyjne powinny brać pod uwagę lokalną specyfikę, różniącą się w wielu państwach.

W Pałacu Prezydenckim rozmawiano również o wsparciu polskich mediów na Wschodzie. Spotkanie odbyło się 12 marca bieżącego roku.

Źródło: prezydent.pl