Skarby polskiej duszy w Sławucie

Wieczór poetycko-muzyczny pod takim tytułem odbył się 23 marca. Został przygotowany przez członków Związku Polaków w Sławucie z okazji Światowego Dnia Poezji.

Światowy Dzień Poezji ustanowiony został przez UNESCO w 1999 roku. Jego celem jest promocja poezji, zachęcanie do czytania, a nawet tworzenia własnych wierszy. Na uczestników imprezy czekało wiele miłych przeżyć, zapewnionych przez słuchaczy Polskiej Szkoły Sobotniej i nauczycieli ze Szkoły Muzycznej. Poetycko-muzyczny wieczór poprowadzili uczniowie PSS Włodzimierz Opanasiuk i Oleksandra Mohyrczuk.
Na bogaty program artystyczny złożyła się poezja m.in. Marii Konopnickiej, Władysława Bełzy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Cypriana Kamila Norwida, Wandy Chotomskiej i Liny Kostenko. Poezję recytowały Karolina Opanasiuk, Władysława Burkowska, Julia Mohyrczuk, Zoriana Demjanczuk, Helena Semeniuk, Maria i Władysława Klimczuk oraz Katarzyna Czernecka. Muzykę Chopina wykonały Karolina Opanasiuk, Zoriana Siminczuk, Natalia Czajka, Bożena Poliszczuk i Oleksandra Moisejewa.
Ciekawostką wieczoru stały się występy Akima Ilczuka (gitara) oraz Dmytra Tymczuka (trąbka). Swoje umiejętności wokalne zaprezentowały Anna Czajka i Alina Tomczkowska. Chór działający przy szkole muzycznej zaśpiewał utwory oparte na tekstach Marii Konopnickiej.
Było to prawdziwe święto miłośników poezji i wartościowej muzyki, wspaniała okazja, aby w chłodny wiosenny wieczór odpocząć od prozy codziennego życia. Popisy młodych recytatorów zostały bardzo ciepło przyjęte przez publiczność, która nie szczędziła w pełni zasłużonych oklasków.
Wzruszająca poezja i muzyka poważna skłaniały do refleksji, zadumy i przemyśleń, zadania sobie pytań o czas, sens naszego życia.
Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy zaangażowali się w organizację spotkania, dzieląc się z nami swoją wiedzą i talentem.
Projekt objęto wsparciem Senatu RP oraz Fundacji Wolność i Demokracja”.

Włodzimierz Opanasiuk, ZPU Oddział w Sławucie, 26.03.18 r.