Ruszają zapisy na bieg „Tropem Wilczym” w Warszawie❗

Już można się zapisać na bieg „Tropem Wilczym” w Warszawie

Dołączcie do biegu pamięci, zabierzcie rodzinę, zaproście znajomych i pomóżcie nam upamiętnić bohaterów!
Zapiszcie się już dziś  http://tropemwilczym.org/

W 2011 roku 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 roku grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja miała charakter surwiwalowy, wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – do parku Skaryszewskiego. Pobiegło wtedy 1500 osób! Od 2015 „Tropem Wilczym” ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisał się do kalendarza wydarzeń biegowych.

W 2019 roku VII bieg odbył się 3 marca. Wzięło w nim udział ok. 75 000 uczestników z 365 miast: ok. 300 miast partnerów, 6 miast zagranicznych (Melbourne, Nowy Jork, Chicago, Sydney, Wiedeń, Wilno), 50 miast w ramach biegów garnizonowych oraz 7 misji wojskowych za granicą (Afganistan, Bośnia i Hercegowina, Irak, Kosowo, Łotwa, Republika Środkowoafrykańska, Rumunia), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko żołnierze z Polski, ale również  m.in. z USA, Węgier, Danii i Ukrainy.

Ambicją organizatorów zbliżającego się VIII biegu, który zostanie przeprowadzony 1 marca, jest zorganizowanie go w ponad 370 miastach, gdzie Tropem Wilczym pobiegnie ok. 75 000 biegaczy. W ramach projektu odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku, w którym zginął w walce ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak, ps. Lalek), wspólny dla wszystkich miast, dodatkowo każdy z lokalnych partnerów uzupełni scenariusz o inne dystanse, wydarzenia i atrakcje.