Sto, lat Polacy!

„Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć”

Jan Paweł II

 

Moi Drodzy!

W naszym życiu są różne rocznice i jubileusze. Rodzina i przyjaciele składają nam co roku życzenia w dniu imienin i urodzin. Współmałżonkowie celebrują rocznice swojego ślubu. Jako chrześcijanie życzymy sobie wszystkiego, co najlepsze z okazji świąt Wielkiejnocy i Bożego Narodzenia. Poszczególne święta i rocznice, jakie nam towarzyszą, określają kręgi tych, którzy są nam bliscy na różnych polach naszego życia.
Tym, co łączy nas – zespół Fundacji Wolność i Demokracja – z Wami, jest Polska. Staramy się wspomagać Waszą działalność właśnie w przestrzeni patriotycznej.
Choć życie każdego człowieka jest bogatsze i nie da się go zredukować do Ojczyzny, to dla większości z nas Polska jest bardzo ważna. Ojczyzna to język, w którym mówimy i myślimy, oraz wyniesione z przeszłości tradycje. Polska jest sumą nagromadzonych przez wieki skarbów literatury, ale jest też pamięcią dziejów przeszłych pokoleń Polaków.
Każdy naród dąży do posiadania własnego państwa – domu, który urządzi po swojemu. Ponad 200 lat temu Polska zniknęła z mapy Europy i jej odrodzenie nie było przesądzone. Możemy wyobrazić sobie świat, w którym nie byłoby szkół uczących po polsku, w którym zapomniano by poezję Kochanowskiego oraz szum husarskich skrzydeł. Na szczęście, stało się inaczej.
Sto lat temu wszystkie trzy zaborcze mocarstwa przegrały I wojnę światową. Ten fakt stworzył Polakom szansę, na którą czekało kilka pokoleń. Tytanicznym wysiłkiem w ciągu paru lat odbudowano Wolną Polskę.
Tegoroczna setna rocznica tych wydarzeń jest nie tylko hołdem idei, której na imię Polska, to również pamięć o wysiłku naszych przodków oraz zobowiązanie do dbałości o ich dzieło.
W tym dniu – 11 listopada 2018 roku – życzymy Wam, aby pamięć o tych wydarzeniach była z Wami obecna. Życzymy, aby w Waszej polskiej pracy, którą mamy honor wspierać, świadomość wielkiego zobowiązania, jakie ciąży nad nami wszystkimi, dodawała Wam siły. Życzymy Wam błogosławieństwa naszej Polskiej Królowej oraz wsparcia Jej Syna.
Niech Żyje Wolna Polska!