Strażnicy Narodowej Pamięci 2022

„Strażnicy Narodowej Pamięci 2022″ to projekt, który jest kontynuacją działań Fundacji Wolność i Demokracja w latach 2014-19. Jego celem była i jest dbałość o polskie dziedzictwo historyczne i kulturowe. Starania te wspierają wolontariusze z polskich środowisk, działający za granicami kraju. A ich wsparcie polega na utrzymywaniu lokalnych miejsc pamięci w jak najlepszym stanie, tak aby odwiedzać je i czerpać z nich wiedze historyczną, mogły kolejne pokolenia.

W 2022 roku Fundacja objęła opieką m.in. mogiły na dwóch londyńskich cmentarzach:

  • New Brentford Cemetery (spoczywa tu m.in Józef Hartman – wieloletni adiutant prezydenta Ignacego Mościckiego )
  • North Sheen Cemetery (spoczywają tu m.in Ferdynand Goetel – świadek Zbrodni Katyńskiej oraz Aleksandra Piłsudska – żona marszałka Piłsudskiego).

Cmentarze te są miejscem spoczynku polskiej emigracji.

Do współpracy Fundacja zaprosiła organizacje polonijne działające w Londynie – Polish Klan Association oraz Polish British Social Integration Club Wawel.

 

Skąd wzięły się polskie mogiły w Wielkiej Brytanii?

To właśnie tutaj od 1940 roku, przez kilka dekad, funkcjonował Rząd RP na Uchodźctwie.

Anglia stała się domem dla tysięcy Polaków, którzy podczas II wojny światowej walczyli u boku aliantów, a po zakończeniu wojny nie mogli już wrócić do ojczyzny, w której rządzili komuniści.

Ci z nich, którzy zdecydowali się na powrót do Polski, byli inwigilowani, zamykani w więzieniach oraz mordowani.

Wielka Brytania pełna śladów Polaków, którzy znaleźli tu swój drugi dom. To na Wyspach Brytyjskich szkolono spadochroniarzy Armii Krajowej – Cichociemnych. Polscy lotnicy walczyli również w bitwie o Anglię.

Dzięki takim projektom Fundacja Wolność i Demokracja oraz organizacje z nią współpracujące, mogą dbać o polskie dziedzictwo.

 

“Opieka nad cmentarzem North Sheen w Londynie” i “Opieka nad cmentarzem New Brentford Cemetery w Londynie” realizowane są w ramach projektu: Strażnicy Narodowej Pamięci 2022 finansowanego ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.