Św. Mikołaj w Szkole Sobotniej w Sławucie

W ostatnich dniach przed feriami zimowymi – w najbardziej ulubionym przez sławuckie dzieci, choć nie tylko przez nie, czasie – do działającej przy Związku Polaków, Oddział w Sławucie i pod opieką Fundacji Wolność i Demokracja Szkoły Sobotniej przyszedł Święty Mikołaj.

Dzień Świętego Mikołaja jest zawsze bardzo oczekiwany i zawsze obchodzony w bardzo ciepłej i rodzinnej atmosferze. W tym roku nie było inaczej. Święto zostało tak zorganizowane, by było ciekawe dla dzieci w każdym wieku.

Uczniowie z grup średniej i starszej w tym roku po raz pierwszy wzięli udział w projekcie wymiany listów między dziećmi w Polsce i na świecie pt. „Dzieci Listy Piszą!”. W pięknie udekorowanej klasie, przy świątecznie ustrojonej choince razem ze Świętym Mikołajem pisali listy do polskich dzieci z Kielc.

Mimo że żyjemy w czasach społeczeństwa informacyjnego, rozwój technologii umożliwia korzystanie z różnego rodzaju sieci społecznościowych czy komunikatorów internetowych, do których dostęp ma już prawie każde dziecko w wieku szkolnym, sławuccy uczniowie z wielkim zainteresowaniem przystąpili do pisania listów na zwykłej kartce papieru. Opisywali w nich siebie, tradycje świąteczne obchodzone w ich rodzinach, życzyli wesołych i pogodnych świąt. Teraz czekają na odpowiedzi od polskich rówieśników. Może ten projekt stanie się dla każdego jego uczestnika początkiem wielkiej przyjaźni?

Oczywiście, najbardziej przyjemną częścią święta było otrzymanie prezentów przez dzieci w wieku do 13 lat, za które, jak co roku, z całego serca dziękują Konsulatowi Generalnemu Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy.

Każde dziecko przygotowywało też prezent dla Świętego Mikołaja: ktoś wyhaftował piękny szalik, ktoś zagrał melodię na fortepianie czy powiedział wierszyk.

W tym roku Święty Mikołaj przyszedł do szkoły w Sławucie w nowym, bardzo pięknym stroju. Nareszcie uczniowie mają najprawdziwszego i najlepszego Mikołaja!

Bardzo miłym zakończeniem świętowania była wspólna, rodzinna biesiada przy herbacie i słodyczach z mikołajkowych paczek oraz tych, które przygotowały mamy dla swoich pociech.

Jak zawsze, święto udało się! Szkoła Sobotnia w Sławucie dziękuje Konsulatowi Generalnemu Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy, Fundacji Wolność i Demokracja, zaangażowanym w życie szkoły rodzicom, każdemu uczestniczącemu dziecku, prezes ZPU, Oddział w Sławucie Julii Opanasiuk, nauczycielkom Margarycie Giżyckiej i Larysie Cybuli. I składa najserdeczniejsze życzenia z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia! Życzy zdrowia, szczęścia, pogodnych świąt w rodzinnym gronie, miłości w każdym sercu i pokoju!

Larysa Cybula, ZPU, Oddział w Sławucie, 24 grudnia 2019 roku