Św. Mikołaj zawitał do Szkoły Polskiej Macierzy Szkolnej w Niemczech w Wuppertalu III

Nadszedł  ten długo wyczekiwany przez dzieci dzień – spotkanie ze św. Mikołajem.

Czas oczekiwania na przyjście najważniejszego gościa umililiśmy wspólnymi zabawami. Dużo radości sprawiło dzieciom i rodzicom zabawne powitanie „ Żółwik, beczka i piąteczka”. W świąteczny nastrój wprowadziła nas rozmowa o polskich tradycjach związanych z obchodami Bożego Narodzenia. Dowiedzieliśmy się, że: istnieje prawie 800 polskich kolęd i pastorałek; św. Mikołaj był biskupem Miry; Wigilia to uroczysta kolacja w wieczór przed Bożym Narodzeniem, kiedy dzielimy się opłatkiem, spożywamy 12 potraw, zostawiamy puste miejsce przy stole, śpiewamy kolędy i obdarowujemy się prezentami; kolędnicy to osoby wędrujące po domach, często w przebraniu, składające życzenia i śpiewające kolędy.

Zadano pytanie „Co musi zrobić św. Mikołaj  zanim wyruszy w podróż?”. Aby się tego dowiedzieć, udaliśmy się w drogę razem z nim. Pakowanie prezentów,  zakładanie butów i płaszcza, zarzucanie worka na plecy, jazda saniami z różną prędkością wychodziły dzieciom znakomicie.

Nagle rozległ się dzwonek, otworzyły się drzwi i… Nie wierzyliśmy własnym oczom, do sali wszedł sam św. Mikołaj. Powitaliśmy go piosenką. Radości nie było końca. Dzieci były ciekawe, jak długo jechał do Wuppertalu, ile ma lat, co lubi jeść, czy za rok też przybędzie i, oczywiście, czy przywiózł coś ze sobą.

Ukoronowaniem wizyty było wręczenie prezentów – książek i świątecznego piernika. Spotkanie zakończyliśmy wspólnym zdjęciem i obietnicą, że będziemy grzeczni.

Do zobaczenia za rok św. Mikołaju!

Szkoła Polskiej Macierzy Szkolnej w Niemczech w Wuppertalu jest wspierana przez Fundację Wolność i Demokracja w ramach realizacji projektu „Pod znakiem białego Orła. Wspieranie oświaty polonijnej w Niemczech – kontynuacja”.  Projekt jest współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Anna Skowron