Święto Niepodległości w Sławucie

W roku 2017 w troche niezwykły wposób obchodziliśmy 99. Rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Uroczystość przypadła akurat w sobotę, w dniu, kiedy prowadzimy cotygodniowe zajęcia w naszej Skole Sobotniej. Podjęto decyzję, że nie odwołujemy lekcji, ale również świętować będziemy w sposób nietypowy.

Dla większości naszych uczniów wychowanie patriotyczne jest bardzo ważne. Dla tego i prowadziłyśmy lekcje wychowawcze, patriotyczne, poświęcone historii odzyskania przez Polaków niepodległości oraz historii w jaki sposób Polacy ten skarb bronili przez lata.

Sposób przeprowadzenia zajęcia dla dzieci w wieku młoszszym i średnim zaproponowała nauczycielka Pani Oksana Kocerbluk. Głównym motywem tych zajęć stały wieczne słowa wiersza Władysława Bełzy Kto Ty jesteś? – Polak mały… Dzieci zapoznały się z informacją o niepodległości, opowiedziały o polskich symbolach narodowych. Później sprawdziły swoją wiedzę grając w gry planszowe. Trzeba było ułożyć godło Polski, w prawidłowej kolejności słowa hymnu narodowego, Mazurka Dąbrowskiego. Dzieciom bardzo spodobała się zabawa z pomocą gier. Nawet dzieci średniego wieku z wielką chęcią składały godło, nie patrząc na to, ż

 

e dla nich to było już bardzo łatwe zadanie.

Lekcje dla starszych dzieci odbywały się w trochę inny sposób. Najpierw przedstawiono im informację historyczną, póżniej razem z nauczycielką młodzież obejrzała krótkie filmy edukacyjne o Niepodległości Polski. Następnie odbyła się gorąca i owocowa dyskusja na tematy, przedstawione przez nauczycielkę, powiedz, jak rozumisz te słowa: „Nie pytaj co Tobie da, lecz co ty możesz zrobić dla NIEJ; Jestem Polakiem i jestem z tego DUMNY; I na drugim końcu świata będę dumny z pochodzenia”.

Trzeba zauważyć, że uczniowie przedstawiali bardzo poważne pomysły na tematy. W podsumowaniu możemy powiedzieć, że uczestniczenie w obchodach Święta Niepodległości w byle jaki sposób to jest upamiętnienie przez nas tych wszystkich, dzięki którym mamy dzisiaj wolną Polskę, dzięki którym przetrwał język, kultura i tradycji.

Larysa Cybula, Związek Polaków Oddział w Sławucie, zdjęcia Larysa Cybula, Oksana Kocerbluk, 16.11.17 r.