testowy

logo_pl

R. Dzięciołowski: Propagandzie można przeciwstawić tylko prawdę

24.03.2015

Rafał Dzięciołowski z Fundacji “Wolność i Demokracja” jest jednym z organizatorów wystawy “Ukraina. Rewolucja godności. Majdan w obiektywach polskich dziennikarzy” a także świadkiem świadkiem dramatycznych wydarzeń z przełomu 2013 i 2014 r. W czasie dyskusji, jaka miała miejsce po otwarciu wystawy w Domu Kultury Polskiej w Wilnie pojawiło się ważne pytanie dotyczące skuteczności rosyjskiej propagandy, zwłaszcza wśród Polaków na Wileńszczyźnie. Jak można się jej przeciwstawić? Czy w sytuacji, gdy Rosja wygrywa wojnę informacyjną w wielu krajach Europy – w ogóle można to zrobić?


kurierwilenskiW Domu Polskim w Wilnie – wystawa o wydarzeniach na Majdanie

23.03.2015

W Domu Kultury Polskiej w Wilnie zaprezentowano wystawę fotograficzną “Ukraina. Rewolucja godności. Majdan w obiektywach polskich dziennikarzy”, przygotowaną przez redakcję “Kuriera Galicyjskiego” przy współpracy z Fundacją “Wolność i Demokracja” (WiD).


logo-v01“Ta wystawa pokazuje Majdan takim, jaki był”. Otwarcie wystawy fotograficznej w DKP

21.03.2015

“Ufam, że ta wystawa oddaje klimat, charakter, sedno Majdanu. Wydarzenie, które było przełomowym nie tylko dla Ukrainy, nie tylko dla tej części Europy, ale być może i dla całego świata” – powiedział podczas otwarcia wystawy fotograficznej “Ukraina. Rewolucja godności. Majdan w obiektywach polskich dziennikarzy” dziennikarz Rafał Dzięciołowski, członek zarządu Fundacji “Wolność i Demokracja”, która wsparła finansowo jej organizację.


wybo

Odkopali groby polskich żołnierzy na Ukrainie. Szukają krewnych kielczanina

17.03.2015

O pomoc w dotarciu do krewnych kielczanina, którego nieśmiertelnik znaleziono w jednym z grobów żołnierzy września odkrytych na Ukrainie, prosi Konsulat Generalny RP we Lwowie. Jan Domagała urodził się w 1916 roku.W pierwszym etapie wolontariusze – polscy harcerze z Ukrainy oraz młodzież z Fundacji Wolność i Demokracja – rozmawiają o działaniach wojennych i miejscach pochówku z najstarszymi mieszkańcami miejscowości. Potem archeolodzy wyjeżdżają w teren i weryfikują te informacje.


na_tematEwa Koprowska: Biegając tropem wilczym

16.03.2015

Za mną ciężki styczeń, w którym walczyłam z kryzysem fizycznym i psychicznym. Odświeżający luty, w którym pokonałam swoje słabości. Na pierwszego marca i Bieg Tropem Wilczym czekałam z niecierpliwością. Symboliczny bieg, a właściwie wiele biegów odbywających się tego samego dnia w całym kraju. Wielu biegaczy wołało “Cześć i chwała bohaterom” podkreślając pamięć o żołnierzach wyklętych. Z tej okazji z Warszawie odbyła się fantastyczna impreza biegowa, w bliskim mi Parku Skaryszewskim.


imagesTropem Wilczym. Bieg Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”

3.03.2015

Kilkanaście tysięcy biegaczy pobiegło w niedzielę w III edycji “Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” organizowanym przez Fundację Wolność i Demokracja. W tym roku impreza odbyła w 81 miastach w Polsce oraz w Wilnie i Grodnie. Wirtualna Polska objęła patronat nad tym wydarzeniem.


na_tematCała Polska uczciła Żołnierzy Wyklętych. Skąd zainteresowanie tymi, o których mieliśmy w ogóle nie wiedzieć?

2.03.2015

81 miast, ponad 20 tysięcy uczestników, bieg na 5 i 10 kilometrów oraz na 1963 metry – to tylko kilka liczb, opisujących projekt Tropem Wilczym. Organizowany przez Fundację Wolność i Demokracja bieg poświęcony Żołnierzom Wyklętym to największy w Polsce bieg pamięci.


logo tvgniezno1

Bieg Tropem Wilczym

2.03.2015

Wokół jeziora Jelonek odbył się Bieg Tropem Wilczym. Wpisał się on w gnieźnieńskie obchody Narodowego Dnia Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”.


informacje lokalne

Bieg, marsz i Wieczór Wyklętych

2.03.2015

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych, jak się okazuje można okazać w różny sposób. 1 marca mieliśmy praktycznie drugi dzień obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych


logo_makow_mini__small___wince_

Wilczym Tropem – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Maków Mazowiecki 2015

2.03.2015

Relacja Fundacji Kocham Maków z projektu “Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Makowie Mazowieckim


tvpodkarpacka

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – “Tropem Wilczym”

2.03.2015

Relacja TV Podkarpacka z projektu “Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Przemyślu


images

Tropem Wilczym. Bieg Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”

2.03.2015

Kilkanaście tysięcy biegaczy pobiegło w III edycji “Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” organizowanym przez Fundację Wolność i Demokracja.
W tym roku impreza odbyła w 81 miastach w Polsce oraz w Wilnie i Grodnie.


stefczyk

Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych “Tropem Wilczym”

2.03.2015

1 marca 2015 r. w Parku Skaryszewskim, odbył się bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych “Tropem Wilczym”. W ten sposób uczestnicy oddali hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963. Zapraszamy na relację z tego wydarzenia.


biegacz polski

 

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych “Wilcze Tropy”

2.03.2015

Relacja portalu biegaczpolski.pl  z projektu “Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Wałbrzychu


malkinia

Pobiegli WILCZYM TROPEM ku pamięci Żołnierzy Wyklętych (zdjęcia)

2.03.2015

Blisko 200 osób uczciło swoim biegiem pamięć Żołnierzy Wyklętych w Małkini. 1 marca 2015 roku, w samo południe stanęli przed Urzędem Gminy na linii startu i pobiegli z flagami Polski i Małkini aby zamanifestować swoje postawy i uczucia patriotyczne oraz spopularyzować wśród siebie i swoich znajomych wiedzę na temat antykomunistycznego podziemia w powojennej Polsce. Byli wśród nich zarówno uczniowie szkół podstawowych (nawet tych najmłodszych klas), jak i gimnazjaliści, uczniowie szkół średnich, studenci. Oprócz młodzieży biegli też dorośli, biegły całe rodziny.


nm-naszemiasto

Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA]

2.03.2015

“Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” to bieg, którego ideą jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. W niedzielę 1 marca na terenie Parku Skaryszewskiego odbyły się biegi na dystansach 5 i 10 kilometrów oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z Wyklętych dystansie 1963 m.


erawa_logo

Bieg “Tropem Wilczym” Rawa Mazowiecka 2015

1.03.2015

Około 150 osób odpowiedziało na propozycję sportowego uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Nad zalewem Tatar po raz pierwszy odbył się bieg “Tropem Wilczym”. Jest to inicjatywa fundacji Wolność i Demokracja, która w tym roku zawitała do ponad 80 miast w całej Polsce.


ikona-mmszczecin

Setki osób pobiegły ku pamięci Żołnierzy Wyklętych [wideo, zdjęcia]

1.03.2015

“Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, pod tym hasłem odbył się drugi już w Szczecinie bieg przypominający Żołnierzy Wyklętych. Tych żołnierzy podziemia, którzy po roku 1944 nie chcieli zgodzić się na sowietyzację Polski i walczyli przeciwko nowej władzy.


tvnwarszawa_logo

“Tu nadal stoi pomnik sowieckich oprawców”. Baner zasłonił monument

1.03.2015

W całej Polsce trwają obchody święta pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tuż obok kontrowersyjnego pomnika przebiega trasa 3. edycji biegu “Tropem Wilczym”. Uczestnicy biegną na dystansie 1963 metrów. Skąd taki dystans? Jak tłumaczą organizatorzy, bieg swoją długością odwołujący się do roku, w którym zginął ostatni żołnierz wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek.


wirtualnysulejowek

Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1.03.2015

Fotorelacja z Sulejowieckiej edycji projektu “Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”


gniezno24

Bieg Tropem Wilczym – fotogaleria

1.03.2015

Wokół jeziora Jelonek odbył się dziś Bieg Tropem Wilczym – ogólnopolska akcja upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych.


polskieradio_pl_logo

“Tropem Wilczym”. Pobiegli w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

1.03.2015

Pobiegli ku czci Żołnierzy Wyklętych. W 81 miastach w Polsce a także w Wilnie i Grodnie ponad 20 tysięcy osób wzięło udział w biegu “Tropem Wilczym”. To największy bieg pamięci w Polsce. Inicjatywa wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizująca bieg Fundacja Wolność i Demokracja podkreśla, że “Tropem Wilczym” to największa impreza masowa towarzysząca obchodom ku czci żołnierzy podziemia antykomunistycznego.


tuba bolesławca

Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1.03.2015

Organizatorami wydarzenia był Klub Biegacza Bolesławiec, Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62KS Commando oraz Fundacja Wolność i Demokracja.


wyb

Pobiegli wilczym tropem ku czci Żołnierzy Wyklętych [GALERIA ZDJĘĆ]

1.03.2015

1963 metry – tyle przebiegli uczestnicy gorzowskiego biegu “Tropem wilczym” ku czci Żołnierzy Wyklętych. Liczba jest symboliczna: w 1963 r. zginął ostatni żołnierz niezłomny, Józef Franczak ps. Lalek


gs24

Tropem Wilczym – setki biegaczy na biegu ku pamięci Żołnierzy Wyklętych [wideo, zdjęcia]

1.03.2015

“Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, pod tym hasłem odbył się drugi już w Szczecinie bieg przypominający Żołnierzy Wyklętych.Tych żołnierzy podziemia, którzy po roku 1944 nie chcieli zgodzić się na sowietyzację Polski i walczyli przeciwko nowej władzy. Zginęło ich około 15 – 20 tysięcy, a wiele grobów do dziś nie zostało zlokalizowanych. I być może nigdy nie zostaną odnalezione, jako że komuniści nie tylko grzebali zamordowanych w utajnionych miejscach, ale także ich palili, aby żaden ślad nie pozostał.


logo niezalezna

Tysiące Polaków “tropem wilczym” w biegu dla Niezłomnych

1.03.2015

Coroczny “Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddaniem hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. -Pomysł narodził się dwa lata temu – chcieliśmy aby informacje o żołnierzach niepodległościowego podziemia dotarła do jak największej liczby osób. W tym roku liczba osób, która się zgłosiła do biegu przeszła nasze oczekiwania – mówi portalowi niezależna.pl Michał Dworczyk, prezes Fundacji Wolność i Demokracja, która była organizatorem biegu.


maratonczykpoznanTropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Poznań 2015

1.03.2015

Relacja z projektu “Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” Poznaniu


festiwal biegowy

3. Bieg Tropem Wilczym w Warszawie (1.3.2015)

1.03.2015

Fotorelacja z biegu “Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Warszawie


lt24

Wileńska młodzież biegiem uczciła pamięć “Żołnierzy Wyklętych”

1.03.2015

1 marca Wileńska Młodzież Patriotyczna zorganizowała po raz pierwszy w Wilnie Bieg Pamięci Żołnierzy Niezłomnych – “Tropem Wilczym 2015”. Uczestnicy biegu pokonali dystans 1963 metrów w parku na Zakrecie, w taki sposób składając hołd żołnierzom, dla których wojna się nie skończyła 8 maja 1945 roku, a którzy za swoją wiarę w wolność i sprawiedliwość zapłacili najwyższą cenę – własne życie.


biegaczUdany powrót na asfalt – relacja z Biegu Tropem Wilczym w Koszalinie

1.03.2015

Prawdę mówiąc na liście Biegu Tropem Wilczym w Koszalinie znalazłem się dość przypadkowo. Najpierw dostałem maila z informacją o imprezie mającej na celu uczczenie pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dowiedziałem się, że biegu odbędą się w niemal całej Polsce. W tym między innymi w Sopocie, gdzie zamierzałem pobiec.


mojakruszwica

Apel Michała Dworczyka w sprawie skandalicznej publikacji rosyjskiej

1.03.2015

-Fundacja Wolność i Demokracja, jako organizator największego biegu pamięci w Polsce, poświęconego uczczeniu bohaterów antykomunistycznego podziemia – zwraca się z apelem o masowe uczestnictwo w wydarzeniach patriotycznych, które tego dnia są organizowane w całym kraju-apeluje Michał Dworczyk Prezes Fundacji Wolność i Demokracja


polska_the_times

Danuta Siedzikówna “Inka” do końca pozostała niezłomna. IPN przywraca pamięć o Żołnierzach Wyklętych

1.03.2015

Wystarczy 1 marca wyjść z domu. Praktycznie w każdym mieście organizowane są specjalne biegi, wystawy, rekonstrukcje czy pokazy filmów. Polacy chcą uczcić pamięć żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego, a jedną z najpopularniejszych akcji stał się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym. – Po pierwsze jest to forma hołdu dla żołnierzy wyklętych niezłomnych – tłumaczył Michał Dworczyk, organizator biegu w rozmowie z dziennikarzem AIP.


pgf-logo-max

 

PGF na ?Tropem Wilczym?. Oddaj hołd Żołnierzom Wyklętym!

28.02.2015

1 marca, to ważna data w kalendarzu. Od 2011 roku oficjalnie obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci ?Żołnierzy Wyklętych?. Jest to święto upamiętniające i honorujące żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, które działało w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP.Już po raz trzeci Fundacja Wolność i Demokracja organizuje bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych ?Tropem Wilczym?, który w tym roku zyskał status imprezy ogólnopolskiej.Płock również znalazł się na mapie ?Wilczego?, co oczywiście niezmiernie nas cieszy i nie pozostawiamy tego bez echa! A ponieważ nie samym fotografowaniem fotograf stoi? bierzemy udział w tym wydarzeniu w podwójnych rolach ? uczestników i obserwatorów


gosc_winieta

Biegną Tropem Wilczym

28.02.2015

Aż w 81 miejscach w Polsce odbywa się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorem tego sportowo-edukacyjnego przedsięwzięcia jest Fundacja Wolność i Demokracja. W tym roku bieg, który swój początek ma w Warszawie, organizowany jest po raz trzeci. Wielkie zainteresowanie towarzyszące jego ubiegłorocznej edycji sprawia, że teraz jest to wydarzenie ogólnopolskie, w którym uczestniczy ponad 20 tys. osób. Biegi odbywają się także w Wilnie i Grodnie.


rebelya225x90JPGOświadczenie i apel Fundacji Wolność i Demokracja po “rewelacjach” rosyjskiej Federalnej Służby Archiwalnej

28.02.2015

Nie mamy wątpliwości, że to prowokacyjne oświadczenie ma na celu zbezczeszczenie pamięci o bohaterach antykomunistycznego i antysowieckiego podziemia i nawiązuje wprost do stalinowskiej propagandy – czytamy w oświadczeniu Fundacji Wolność i Demokracja dotyczącym publikacji rosyjskiej Federalnej Agencji Archiwalnej. 


images

Nietypowy hołd dla Żołnierzy Wyklętych. Bieg “Tropem Wilczym” także w więzieniu

28.02.2015

40 więźniów z Zakładu Karnego w Gorzowie Wielkopolskim przebiegnie 1 marca symboliczny dystans 1963 metry po więziennym spacerniaku dla uczczenia Żołnierzy Wyklętych. To chyba najbardziej nietypowy z biegów w ramach “Tropem Wilczym – Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, w którym weźmie udział ponad 20 tyś. biegaczy w 81 miastach w Polsce, a także w Wilnie i Grodnie.


wpolityceOświadczenie i apel Fundacji Wolność i Demokracja po “rewelacjach” rosyjskiej Federalnej Służby Archiwalnej

28.02.2015

W związku ze skandaliczną publikacją rosyjskiej Federalnej Agencji Archiwalnej, z której wynika, że żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego walczący na terenach przedwojennej Polski zajmowanych przez Armię Czerwoną mieli likwidować żołnierzy sowieckich, a “tak zwana polska samoobrona napadała na szpitale, zabijała pielęgniarki, lekarzy i rannych żołnierzy, jadących do domu”, oświadczamy, że jest to skandaliczny atak na prawdę historyczną, godzący w naszą pamięć i godność narodową.


tv_trwam

 

Program “Polski punkt widzenia”

27.02.2015

O rosyjskich “rewelacjach” na temat polskiego podziemia antykomunistycznego oraz projektu “Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” mówił prezes Fundacji – Michał Dworczyk


images

Dworczyk: popularność “wyklętych” to odreagowanie na kilkadziesiąt lat traktowania ich jak bandytów

26.02.2015

– Jest to naturalne odreagowanie na to, że przez kilkadziesiąt lat ci ludzie byli traktowani jak bandyci – mówi w rozmowie z WP Michał Dworczyk, prezes Fundacji Wolność i Demokracja, organizującej bieg “Tropem Wilczym”. Wyjaśnia w ten sposób rosnącą popularność wydarzeń związanych z “wyklętymi”. 1 marca w 81 miastach w Polsce oraz w Wilnie i Grodnie, 20 tys. osób pobiegnie, aby upamiętnić żołnierzy podziemia niepodległościowego walczących po II wojnie światowej.


m16968574,OG-FACEBOOK-WYBORCZAPL

3. edycja biegu “Tropem Wilczym” pamięci Żołnierzy Wyklętych

26.02.2015

“Aby historia tamtych lat nie zaginęła, by bohaterowie wrócili do zbiorowej świadomości, organizujemy “Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” – powiedział na czwartkowej konferencji prasowej w Muzeum Powstania Warszawskiego, Michał Dworczyk, prezes Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje bieg. Jak podkreślił, to pierwsza ogólnopolska edycja biegu. “1 marca 20 tys. biegaczy w 81 miastach w całej Polsce odda hołd żołnierzom antykomunistycznego, antysowieckiego podziemia zbrojnego” – powiedział. 


dziennikpolskiDla Polaków z Ukrainy

24.02.2015

Na niedzielne zebranie wiejskie przyszło prawie 70 mieszkańców. Wzięli w nim udział także przedstawiciele Fundacji “Wolność i Demokracja”, były konsul Polski w Doniecku oraz trzy rodziny, które uciekły tu przed toczącą się na wschodzie wojną. Jedna z nich przybyła do Polski wraz z rządowym transportem i mieszka w ośrodku Caritas na Warmii. Dwie opuściły Donbas na własną rękę.


65ac7b3d-347a-49d0-9ab0-d6aa415a78ae

Program “Republika Po Południu”

25.02.2015

O żołnierzach państw NATO na Ukrainie, kolejnych sankcjach wymierzonych w rosyjską gospodarkę i mobilizacji w krajach bałtyckich mówił prezes Fundacji – Michał Dworczyk


nasielsk_logo

Zapisy do “Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”

24.02.2015

W poniedziałek 23 lutego br. o północy zakończył się termin składania poprzez pocztę elektroniczną zgłoszeń uczestnictwa w “Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, który odbędzie się w najbliższą niedzielę 1 marca w Nasielsku.


logo niezalezna

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczczą Niezłomnych w całej Polsce – PROGRAM

24.02.2015

Masa Krytyczna przejedzie przez stolicę szlakiem Żołnierzy Wyklętych, zaś Park Skaryszewski będzie po raz kolejny miejscem Biegu “Tropem wilczym”, zorganizowanego w tym roku w 81 polskich miastach a także w Londynie.


nadwisla24_logo

01.03 (niedziela) Bieg “Tropem Wilczym” – miejskie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Sandomierzu

23.02.2015

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych “Tropem Wilczym” rozegrany zostanie na dystansie 1963 m symbolizującym datę śmierci ostatniego z Wyklętych sierżanta Józefa Franczaka ps. “Lalek”. W czasie trwania imprezy prowadzona zostanie zbiórka publiczna na budowę Szkoły z Polskim Językiem Nauczania w Łanowicach (dawne województwo lwowskie) im. płk. Franciszka Niepokólczyckiego (Prezes II Zarządu WiN).


nasz_dziennik

Pobiegną “Wilczym Tropem

23.02.2015

Aktywnie uczczą Narodowy Dzień “Żołnierzy Wyklętych”. Bieg Tropem Wilczym odbędzie się w wielu miastach Polski. Jednym z takich miejsc jest Jarosław.


podlasie24_logo_v3-1024x226 (1)

Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Białej Podlaskiej

23.02.2015

Ideą projektu biegowo-edukacyjnego “Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.


wpolityce

1 marca spotkamy się także w Wilnie i Grodnie. “Panny Wyklęte” zapraszają na Bieg Tropem Wilczym. ZOBACZ WIDEO

23.02.2015

Do  81 miast w Polsce, które zorganizują 1 marca Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych dołączyły także Wilno i Grodno. To szczególna radość dla organizatorów Fundacji Wolność i Demokracja, która postanowiła położyć nacisk na upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych, którzy walczyli na Kresach wschodnich, na terenach zajętych przez Sowietów.


polskieradio_pl_logo

Wystawa o Żołnierzach Wyklętych. “Przywraca pamięć”

22.02.2015

1 marca 2015 roku Fundacja Wolność i Demokracja po raz trzeci zorganizuje projekt “Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Główna część wydarzenia odbędzie się w Warszawie w Parku Skaryszewskim, ale akcja ma charakter ogólnopolski i można do niej dołączyć w ponad 80 miastach w całym kraju.


zycie_podkarpackie_logo-bigPobiegną Wilczym Tropem

22.02.2015

Organizatorzy Biegu Tropem Wilczym zapraszają do wzięcia udziału w jarosławskiej odsłonie biegu.


 

wirtualnapolonia_logo_158x60Tropem Wilczym

21.02.2015

Przemysław Babiarz zaprasza na III edycję “Tropem Wilczym. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. W tym roku odbędzie się on w 81 polskich miastach i zgromadzi 20 tyś. biegaczy.


logo24gliwice800

W niedzielę bieg upamiętniający “Żołnierzy Wyklętych”. Również w Gliwicach (TV)

20.02.2015

1 marca w całej Polsce ruszą biegi upamiętniające “Żołnierzy Wyklętych”. – To piękna akcja i Gliwice powinny się w to włączyć – mówi Elżbieta Kogowska, organizatorka gliwickiego biegu. Inicjatorem ogólnopolskiej akcji jest Fundacja Wolność i Demokracja, która biegi ku czci żołnierzy podziemia antykomunistycznego organizowała już dwukrotnie. W tym roku wydarzenie po raz pierwszy obejmie zasięgiem całą Polskę.


zabki_urząd

TROPEM WILCZYM – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

20.02.2015

W imieniu organizatorów biegu “Tropem Wilczym”, zapraszamy do uczestnictwa w wyjątkowych obchodach Narodowego Dnia Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”. Po raz pierwszy, 1 marca w Ząbkach będą organizowane centralne obchody.  Punktem kulminacyjnym będzie bieg “Tropem Wilczym” oraz uroczysty Apel Pamięci.


powiat_plock_pl

Ogólnopolski Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych “Tropem Wilczym”

19.02.2015

1 marca odbędzie się inicjatywa biegowo-edukacyjna o nazwie “I Płocki Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym” organizowana jest przez Fundację Rozwoju Edukacji EUROEDUKACJA, która jest częścią ogólnopolskiego projektu koordynowanego przez warszawską Fundację Wolność i Demokracja. Honorowy patronat nad biegiem objął Starosta Płocki Mariusz Bieniek.


fronda_pl_logo

Przemysław Babiarz i gen. Roman Polko zapraszają na bieg Tropem Wilczym!

19.02.2015

Ponad 20 tysięcy biegaczy w 81 miejscowościach weźmie udział 1 marca 2015 w III edycji “Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” organizowanym przez Fundację Wolność i Demokracja. Bieg, którego celem jest upamiętnienie ostatnich obrońców wolności, walczących na ziemiach polskich jeszcze po zakończeniu II Wojny Światowej, jest największym biegiem pamięci w Polsce. “Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest też największą imprezą masową towarzyszącą obchodom “Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.


logo wsieci

Biografie wyklętych to lek na nihilizm

19.02.2015

Widok młodych Polek i Polaków, w tym z Wilna i Grodna, biegnących w koszulkach z wizerunkami “Olecha”, “Łupaszki”, “Inki” to piękne świadectwo nierozerwalności łańcucha pokoleń – z Michałem Dworczykiem, założycielem i prezesem Fundacji Wolność i Demokracja, współautorem ustawy o Karcie Polaka, organizatorem akcji pomocy Ukrainie, a w kraju akcji “Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, rozmawiają Jacek i Michał Karnowscy.


nm-naszemiasto

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym. 1 marca w Parku Skaryszewskim [zapisy]

19.02.2015

Biegi Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym są organizowane w tym roku w 80 polskich miastach (w pobliżu Warszawy odbywają się jeszcze m.in. w Sulejówku i Ząbkach). Dystans jest symboliczny i wynosi 1963 metry. To nawiązanie do daty zamordowania (1963 r.) ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka “Lalka”. W niektórych miastach, jak np. właśnie w Warszawie, odbędą się również biegi na 5 i 10 km. Organizator imprezy – Fundacja Wolność i Demokracja – szacuje, że łącznie we wszystkich biegach może wziąć ponad 20 tys. osób. 


prawy_pl

Polacy z wschodnio-ukraińskiego Mariupola proszą o ewakuację, MSZ zwleka

18.02.2015

58 Polaków z Mariupola we wschodniej części Ukrainy zwróciło się do Fundacji Wolność i Demokracja z prośbą o pomoc w wyjeździe do Polski. Stosowny list trafił też już na biurko premier Ewy Kopacz.


TVN_24_LogoEwakuacji Polaków z Mariupola na razie nie będzie. MSZ: sytuacja się poprawiła

18.02.2015

Mariupol może być kolejnym celem separatystów, Polacy powinni być ewakuowani z tego miasta – uważają przedstawiciele organizacji pozarządowych. MSZ uspokaja, że na razie nie ma zagrożenia atakiem i nie podejmuje decyzji o ewakuacji. – Nie trzeba czekać, aż znowu rozpoczną się walki – argumentuje fundacja pomagająca Polakom na Ukrainie. O potrzebie jak najszybszej ewakuacji z Mariupola mówił podczas posiedzenia Michał Dworczyk z fundacji Wolność i Demokracja, która udziela pomocy osobom polskiego pochodzenia na wschodzie Ukrainy.


imagesMSZ: nie ma decyzji o ewakuacji Polaków z Mariupola. Są bezpieczni?

18.02.2015
Ministerstwo Spraw Zagranicznych przedstawiło na posiedzeniu sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą informację na temat. aktualnej sytuacji Polaków w Mariupolu na wschodniej Ukrainie. O potrzebie jak najszybszej ewakuacji z Mariupola podczas posiedzenia mówił m.in. Michał Dworczyk z fundacji Wolność i Demokracja, która kontaktuje się i udziela pomocy osobom polskiego pochodzenia na wschodzie Ukrainy.

rzeczpospolita_logo_2013

MSZ: Nie ma decyzji o ewakuacji Polaków z Mariupola

18.02.2015

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przedstawiło na posiedzeniu sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą informację na temat. aktualnej sytuacji Polaków w Mariupolu na wschodniej Ukrainie. O potrzebie jak najszybszej ewakuacji z Mariupola podczas posiedzenia mówił m.in. Michał Dworczyk z fundacji Wolność i Demokracja, która kontaktuje się i udziela pomocy osobom polskiego pochodzenia na wschodzie Ukrainy.


Onet_logo_540_371_80

MSZ: nie ma decyzji o ewakuacji Polaków z Mariupola

18.02.2015

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przedstawiło na posiedzeniu sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą informację na temat. aktualnej sytuacji Polaków w Mariupolu na wschodniej Ukrainie. O potrzebie jak najszybszej ewakuacji z Mariupola podczas posiedzenia mówił m.in. Michał Dworczyk z fundacji Wolność i Demokracja, która kontaktuje się i udziela pomocy osobom polskiego pochodzenia na wschodzie Ukrainy.


news_img142

“Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” największym biegiem pamięci w Polsce

18.02.2015

Ponad 20 tysięcy biegaczy w 81 miejscowościach weźmie udział 1 marca 2015 r. w III edycji “Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” organizowanym przez Fundację Wolność i Demokracja.


sudety_logoBieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

18.02.2015

Ponad 20 tysięcy biegaczy w 81 miejscowościach weźmie udział 1 marca 2015 r., w III edycji biegu “Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” organizowanym przez Fundację Wolność i Demokracja.


images

Przemysław Babiarz zaprasza na Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

17.02.2015

Ponad 20 tysięcy biegaczy w 81 miejscowościach weźmie udział 1 marca 2015 r., w III edycji biegu “Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” organizowanym przez Fundację Wolność i Demokracja.


193394_eb71560e98fefcc338ebc4b0e07f2ff2Dworczyk: Polacy ze wschodu Ukrainy chcą ewakuacji

15.02.2015

Polacy mieszkający w Mariupolu na wschodzie Ukrainy chcą ewakuacji – mówi Michał Dworczyk, prezes Fundacji “Wolność i Demokracja”, który nawiązał współpracę z tamtejszymi środowiskami polskimi.


logo

Donbas z perspektywy członka zarządu Fundacji “Wolność i Demokracja” Rafała Dzięciołowskiego

13.02.2015

Kilka godzin po opuszczeniu Donbasu przez przedstawicieli Fundacji “Wolność i Demokracja” udało nam się porozmawiać z Rafałem Dzięciołowskim na temat bieżącej sytuacji w strefie ATO oraz o Polakach, tam mieszkających.


logoTo ludzie, potrzebujący natychmiastowej pomocy – Rafał Dzięciołowski o Polakach z Mariupola

12.02.2015
11 lutego prezes Fundacji “Wolność i Demokracja” Michał Dworczyk razem z członkiem zarządu tej organizacji pozarządowej – Rafałem Dzięciołowskim odwiedzili etnicznych Polaków w Mariupolu – ukraińskim mieście na południu kraju, znajdującym się 60 km od rosyjskiej granicy. Spotkali się z prezesem miejscowej polskiej organizacji społecznej Andrzejem Iwaszkiem oraz 65 osobami polskiego pochodzenia poznając fascynującą i zarazem – tragiczną historię ich przodków, którzy nie z własnej woli trafili na Donbas.

nasz_dziennik

Pobiegną “Tropem Wilczym”

12.02.2015

Ponad 20 tys. osób w 81 miastach weźmie udział w biegach pod hasłem “Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.


logo_twoja-praga

“Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym” w Parku Skaryszewskim

12.02.2015

Mnóstwo atrakcji czeka na wszystkich, którzy zdecydują się przyjść 1 marca 2015 roku do Parku Skaryszewskiego. Z okazji Narodowego Dnia Pamięci “Żołnierz Wyklętych” odbędzie się tam III edycja biegu “Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.


images

Dramat Polaków z Ukrainy. “Pomoc rządu nie trafia do wszystkich”

11.02.2015

Polacy z Donbasu, którzy przyjechali do kraju na własną rękę – poza rządowym transportem w styczniu – nadal czekają na pomoc państwa. Kończą się nam pieniądze na ich utrzymanie – alarmuje Fundacja Wolność i Demokracja, która o interwencję w tej sprawie poprosiła premier Ewę Kopacz.


Kurier_galicyjski_bis2_small

Nabór wniosków na 2015 rok

11.02.2015

Od 10 lutego 2015 r. Fundacja “Wolność i Demokracja” rozpoczyna nabór wniosków na 2015 rok w ramach II edycji Programu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”.  Termin składania wniosków upływa 28 lutego 2015 r.


images“Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” największym biegiem pamięci w Polsce

9.02.2015

Ponad 20 tysięcy biegaczy w 81 miejscowościach weźmie udział 1 marca 2015 r., w III edycji biegu “Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” organizowanym przez Fundację Wolność i Demokracja.
Tym samym bieg, którego celem jest upamiętnienie ostatnich obrońców wolności, walczących na ziemiach polskich jeszcze po zakończeniu II Wojny Światowej, jest największym biegiem pamięci w Polsce.
“Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest też największą imprezą masową towarzyszącą obchodom “Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.


interia_fakty“Nasz Dziennik”: Biznesmen z Katowic zatrudni Polaków z Donbasu

9.02.2015

Oferty pracy i mieszkań dla osób polskiego pochodzenia ewakuowanych ze wschodu Ukrainy zbiera także MSW. Jak informuje biuro prasowe resortu, w banku ofert znajduje się około 100 propozycji dotyczących zatrudnienia i zamieszkania. Pracę oferują między innymi firmy transportowe oraz przedsiębiorstwa z branży spożywczej.Z propozycjami wychodzą także organizacje społeczne. Michał Dworczyk z Fundacji “Wolność i Demokracja” mówi, że jego organizacja pomaga osobom polskiego pochodzenia, które przyjechały na własną rękę do naszego kraju jeszcze w zeszłym roku.


logo-dziennik

Jest praca dla Polaków, którzy uciekli z Donbasu

9.02.2015

Oferty pracy i mieszkań dla osób polskiego pochodzenia ewakuowanych ze wschodu Ukrainy zbiera także MSW. Jak informuje biuro prasowe resortu, w banku ofert znajduje się około 100 propozycji dotyczących zatrudnienia i zamieszkania. Pracę oferują między innymi firmy transportowe oraz przedsiębiorstwa z branży spożywczej.Z propozycjami wychodzą także organizacje społeczne. Michał Dworczyk z Fundacji “Wolność i Demokracja” mówi, że jego organizacja pomaga osobom polskiego pochodzenia, które przyjechały na własną rękę do naszego kraju jeszcze w zeszłym roku.


fronda_pl_logo

Jest praca dla Polaków, którzy uciekli z Donbasu

9.02.2015

Oferty pracy i mieszkań dla osób polskiego pochodzenia ewakuowanych ze wschodu Ukrainy zbiera także MSW. Jak informuje biuro prasowe resortu, w banku ofert znajduje się około 100 propozycji dotyczących zatrudnienia i zamieszkania. Pracę oferują między innymi firmy transportowe oraz przedsiębiorstwa z branży spożywczej.Z propozycjami wychodzą także organizacje społeczne. Michał Dworczyk z Fundacji “Wolność i Demokracja” mówi, że jego organizacja pomaga osobom polskiego pochodzenia, które przyjechały na własną rękę do naszego kraju jeszcze w zeszłym roku.


193394_eb71560e98fefcc338ebc4b0e07f2ff2Wsparcie Polaków dla uchodźców z Donbasu

9.02.2015
Choć MSW zbiera oferty pracy i mieszkań dla ewakuowanych Polaków,to same procedury przebiegają bardzo mozolnie. Brakuje też szerszego nagłośnienia sprawy. Dlatego cieszymy się, że Polacy zaczęli działać i angażują się w pomoc dla uchodźców – powiedział Michał Dworczyk, prezes Fundacji Wolność i Demokracja.

TVN_24_Logo

Organizacje polonijne piszą list do Ewy Kopacz. Chcą ewakuacji 100 osób ze wschodniej Ukrainy

6.02.2015
W liście, z którym zapoznała się PAP, Polsko-Ukraińskie Stowarzyszenie w Mariupolu wraz z Fundacją Wolność i Demokracja zaapelowały do premier Kopacz o kontynuację ewakuacji naszych rodaków z zagrożonych terenów.

images

Wojna na Ukrainie podzieliła Polonię. “Postawa niegodna Polaka”

 6.02.2015
Michał Dworczyk z Fundacji Wolność i Demokracja, która jako pierwsza zaczęła działania na rzecz ewakuacji Polaków z Donbasu, mówi, że ma świadomość różnych opinii wśród uchodźców na temat konfliktu na Ukrainie. – Musimy jednak pamiętać, że w obwodach donieckim i ługańskim cały przekaz medialny pochodzi z Rosji. Takie, a nie inne poglądy to po części efekt tej propagandy – zaznacza i jednocześnie apeluje, aby nie zaprzestawać wspierania ludzi polskiego pochodzenia na wschodzie Ukrainy.


logo

“Wolność i Demokracja” stanęła w obronie 100 Polaków z Mariupola i okolic

6.02.2015

Prezes Fundacji “Wolność i Demokracja” zaapelował do Pani premier by ta usłyszała wołanie Polaków z Donbasu i dokończyła rozpoczętą w styczniu ewakuację osób polskiego pochodzenia z objętego wojną regionu.


fronda_pl_logoEwakuować wszystkich Polaków z Donbasu

6.02.2015
Do dalszej kontynuacji akcji ewakuacyjnej Polaków z Donbasu wezwały premier Ewę Kopacz Fundacja Wolność i Demokracja oraz Polsko-Ukraińskie Stowarzyszenie Kulturalne w Mariupolu.

– W naszym apelu zaznaczyliśmy również, że nadal na pomoc państwa czekają osoby, które uciekły do Polski na własną rękę, poza rządowym  transportem w styczniu – powiedział WP Michał Dworczyk, prezes fundacji.


1 proramPrzyjechali do Polski z Donbasu. Co dalej?

5.02.2015
Na pytanie o to, co dotychczas Polska zrobiła dla Polaków z Donbasu, prezes Fundacji Wolność i Demokracja Michał Dworczyk odpowiada, że najważniejsza była ewakuacja 178 osób. Wszystkie przyjechały do naszego kraju i przez pierwsze pół roku mają zapewnione mieszkanie, wyżywienie i opiekę medyczną.


wpolityce

Stu Polaków chce wyjechać z ogarniętej wojną wschodniej Ukrainy

5.02.2015

Blisko 100 osób polskiego pochodzenia chce opuścić okolice Mariupola; ich zdrowie i życie jest zagrożone – piszą w liście do premier Ewy Kopacz organizacje polonijne i pozarządowe będące w kontakcie z zamieszkującą wschodnią Ukrainę Polonią.W liście, z którym zapoznała się PAP, Polsko-Ukraińskie Stowarzyszenie w Mariupolu wraz z Fundacją Wolność i Demokracja zaapelowały do premier Kopacz o kontynuację ewakuacji naszych rodaków z zagrożonych terenów.


images

Apel do premier Kopacz: ewakuujcie kolejnych Polaków z Donbasu

5.02.2015
Do kontynuacji akcji ewakuacyjnej Polaków z Donbasu wezwały premier Ewę Kopacz Fundacja Wolność i Demokracja oraz Polsko-Ukraińskie Stowarzyszenie Kulturalne w Mariupolu. – W naszym apelu zaznaczyliśmy również, że nadal na pomoc państwa czekają osoby, które uciekły do Polski na własną rękę, poza rządowym transportem w styczniu – powiedział WP Michał Dworczyk, prezes fundacji. 

65ac7b3d-347a-49d0-9ab0-d6aa415a78ae

100 Polaków chce opuścić wschodnią Ukrainę. “Ich życie jest zagrożone”

5.02.2015

Blisko 100 osób polskiego pochodzenia chce opuścić okolice Mariupola; ich zdrowie i życie jest zagrożone – piszą w liście do premier Ewy Kopacz organizacje polonijne i pozarządowe będące w kontakcie z zamieszkującą wschodnią Ukrainę Polonią. W liście Polsko-Ukraińskie Stowarzyszenie w Mariupolu wraz z Fundacją Wolność i Demokracja zaapelowały do premier Kopacz o kontynuację ewakuacji naszych rodaków z zagrożonych terenów


wpolityce

71 miejscowości zorganizuje Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych -Tropem Wilczym”. Dołącz do nas już 1 marca

4.02.2015
Ponad 20 tysięcy biegaczy w 71 miejscowościach weźmie udział 1 marca 2015 r. wIII edycji “Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” organizowanym przez Fundację Wolność i Demokracja. Patronują portal wPolityce.pl i tygodnik “wSieci”.

naglowek_kresy24_optPo 152 latach doczekali upamiętnienia w Kijowie

4.02.2015
W kijowskiej cytadeli odbyły się 1 lutego uroczystości związane ze 152. rocznicą Powstania Styczniowego. Po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowano ufundowane przez Fundację “Wolność i Demokracja” przy współpracy z ukraińskim muzeum “Kijowska forteca” i Polską Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa tablice, zawierające 811 nazwisk więzionych tu polskich powstańców.

kolno24“Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” największym biegiem pamięci w Polsce

3.02.2015
Ponad 20 tysięcy biegaczy w 71 miejscowościach weźmie udział 1 marca 2015 r. w III edycji “Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” organizowanym przez Fundację Wolność i Demokracja.


images

Polacy z Mariupola: ewakuujcie nas! Żyjemy pod ostrzałem

3.02.2015

Fundacja Wolność i Demokracja, która jako pierwsza zaczęła pomagać Polakom w Donbasie, teraz też nie zapomina o mieszkańcach Mariupola. – Przekazaliśmy 10 tys. zł na zapomogi, a w przyszłym tygodniu jedziemy do tego miasta. Część osób nie dowiedziała się o pierwszym terminie ewakuacji. Nie można ich tam zostawić. Tym bardziej, że można się spodziewać, iż w Mariupolu będzie coraz gorzej. To ostatni moment na zabranie tych ludzi – mówi Michał Dworczyk z fundacji.


rebelya225x90JPG

“Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” największym biegiem pamięci w Polsce

3.02.2015

Ponad 20 tysięcy biegaczy w 71 miejscowościach weźmie udział 1 marca 2015 r. w III edycji “Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” organizowanym przez Fundację Wolność i Demokracja.


Onet_logo_540_371_80

Uczcij pamięć Żołnierzy Wyklętych – weź udział w biegu!

2.02.2015
Ruszyła rejestracja do kieleckiej edycji biegu pn.  “Tropem Wilczym”. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Urząd Miasta Kielce wraz z grupą KieleckiBiegacz.pl oraz Fundacją Wolność i Demokracja serdecznie zapraszają mieszkańców miasta do wspólnego uczczenia, przypadającego na dzień 1 marca,  Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.


logo

Trwa układanie listy Polaków z Mariupola, gotowych na ewakuację do Polski

1.02.2015

30 stycznia losem mariupolskich Polaków oprócz polskiego MSZ zainteresowały się także polskie organizacje pozarządowe, w tym – Fundacja “Wolność i Demokracja”, wspierająca liczne inicjatywy mnieszości polskiej na Ukrainie.Jest nadzieja, że ty razem także pomogą zorganizować wsparcie dla nowych uchodźców polskiego pochodzenia z Donbasu, tym bardziej, że prezes Iwaszko zapewnia, że maksymalnie postara się, by separatystom wstęp do Polski był zakazany.


193394_eb71560e98fefcc338ebc4b0e07f2ff2
Nie wiadomo czy Polacy z Mariupola będą ewakuowani
31.01.2015
– Nie możemy dzielić Polaków na tych, którzy zostali ewakuowani, bo udało im się dotrzeć na czas do konsulatu i na tych, którzy nie zdążyli tego zrobić w pierwszym terminie – zwłaszcza, że wśród tych osób są ludzie starsi, którzy np. za pośrednictwem internetu nie mogły się zgłosić, albo uzyskać takiej informacji. Im również jesteśmy w obowiązku pomóc – zaznacza Michał Dworczyk.


tvp info50 Polaków prosi Warszawę o ewakuację z Mariupola. “Sytuacja jest dramatyczna”

29.01.2015
Blisko pół setki mieszkańców ukraińskiego Mariupola z Kartą Polaka zwróciło się do Polski o pomoc w ewakuacji. Chcą wyjechać z ogarniętego wojną regionu i zamieszkać nad Wisłą. “Nie mają szans na wsparcie od kogoś innego” – tłumaczy trudną sytuację Polaków Fundacja Wolność i Demokracja.


nowy dziennik

Będzie kolejna ewakuacja? Polacy z Mariupola proszą o pomoc

29.01.2015
“Ci, którzy proszą o pomoc, boją się, że w Mariupolu powtórzy się sytuacja z Ługańska” – mówi Wiktoria Charczenko z Fundacji Wolność i Demokracja. Ludzie w obawie o swoje życie opuszczają domy, wykupują ze sklepów żywność. Pięćdziesiąt osób, które zdecydowały się prosić o pomoc Polskę, nie ma szans na wsparcie od kogoś innego. W Mariupolu jest bardzo niebezpiecznie, a oni nie mają nikogo bliskiego w innych częściach Ukrainy, aby tam zamieszkać. “Dlatego zwracają się do Polski” – wyjaśnia Wiktoria Charczenko.


forsal

Mariupol drży przed separatystami. Mieszkańcy proszą Polskę o pomoc

29.01.2015

Pięćdziesiąt osób z Kartą Polaka z Mariupola na wschodniej Ukrainie prosi o pomoc i szansę zamieszkania w Polsce. Listy chętnych do wyjazdu zbierają i uzupełniają katolickie parafie na Ukrainie. “Ci, którzy proszą o pomoc, boją się, że w Mariupolu powtórzy się sytuacja z Ługańska”- mówi IAR Wiktoria Charczenko z Fundacji Wolność i Demokracja.


 

logo-dziennik

Polacy z Mariupola proszą o pomoc i szansę zamieszkania w Polsce

29.01.2015
Ci, którzy proszą o pomoc, boją się, że w Mariupolu powtórzy się sytuacja z Ługańska – mówi IAR Wiktoria Charczenko z Fundacji Wolność i Demokracja. Ludzie w obawie o swoje życie opuszczają domy, wykupują ze sklepów żywność.Pięćdziesiąt osób, które zdecydowały się prosić o pomoc Polskę nie ma szans na wsparcie od kogoś innego. W Mariupolu jest bardzo niebezpiecznie, a oni nie mają nikogo bliskiego w innych częściach Ukrainy, aby tam zamieszkać. – Dlatego zwracają się do Polski – wyjaśnia Wiktoria Charczenko.

z10705821QGazeta-Wyborcza-Logo

“Nie mamy już przeszłości”. Polacy z Donbasu zaczynają od zera

28.01.2015
Wiktoria pracowała w szkole muzycznej w Doniecku i tam w kościele katolickim grała na organach. Kiedy grała, za jej plecami książę Witold wznosił tarczę i miecz w geście triumfu. W kościele na ścianie zawieszono reprodukcję “Bitwy pod Grunwaldem” Matejki. – Jestem Polką – mówi krótko. – Nie jestem uchodźcą, nie jestem uciekinierem. Wróciłam do siebie, do mojej ojczyzny.


logo

W Małkini odbędzie się Bieg Tropem Wilczym!

25.01.2015

Już 1 marca biegacze będą mogli uczcić pamięć żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963.
1 marca 2015 roku Fundacja Wolność i Demokracja po raz trzeci zorganizuje projekt “Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Bardzo duże zainteresowanie poprzednią edycją, sprawiło, że w roku 2015 wydarzenie będzie miało charakter ogólnopolski.


radio_Warszawa_logo-300x240

Tropem Wilczym z Żołnierzami Niezłomnymi

23.01.2015
W Warszawie rozpoczęły się już zapisy  chętnych do udziału w biegu. W tym roku, kilkanaście tysięcy uczestników,  pokona symboliczny dystans 1963 metrów. To nawiązanie do roku śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych – Józefa Franczaka. Mówi jeden z organizatorów projektu, prezes Fundacji Wolność i Demokracja – Michał Dworczyk.
 
 
  
 

logo4fb

1 marca: bieg “Tropem Wilczym” w 50 miejscowościach w Polsce

22.01.2015

1 marca w ponad 50 miejscowościach m.in.: Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Katowicach, kilkanaście tysięcy biegaczy wystartuje wystartuje w biegu “Tropem Wilczym” na symbolicznym dystansie 1963 metrów. Jest to nawiązanie do daty śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych – Józefa Franczaka “Lalka”.


logo niezaleznaBieg “Tropem Wilczym” w hołdzie Żołnierzom Niezłomnym

22.01.2015
W dniu 1 marca w ponad 50 miejscowościach m.in.: Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Katowicach, kilkanaście tysięcy biegaczy wystartuje wystartuje w biegu “Tropem Wilczym” na symbolicznym dystansie 1963 metrów – jest to nawiązanie do daty śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych – Józefa Franczaka “Lalka”. Impreza ma na celu popularyzację wiedzy o polskim podziemiu antykomunistycznym i antysowieckim działającym w latach 1944 – 1963 w obrębie granic II RP.


naglowek_kresy24_opt

“Tropem wilczym”. 1 marca dołącz do ludzi honoru, uczcij Dzień Żołnierzy Wyklętych!

20.01.2015
1 marca Fundacja Wolność i Demokracja po raz trzeci zorganizuje projekt “Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Bardzo duże zainteresowanie poprzednią edycją, sprawiło, że w roku 2015 wydarzenie będzie miało charakter ogólnopolski. Patronat objęły tygodnik “wSieci” i portal wPolityce.pl

logo wsieci

“Tropem wilczym” – uczcijmy bohaterów!

19.01.2015
Fundacja Wolność i Demokracja po raz trzeci zorganizuje projekt “Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Bardzo duże zainteresowanie poprzednią edycją, sprawiło, że w roku 2015 wydarzenie będzie miało charakter ogólnopolski. Patronat objęły tygodnik “wSieci” i portal wPolityce.pl.

wpolityce“Tropem wilczym” – największa impreza biegowo-edukacyjna w Polsce. 1 marca 2015 roku uczcijmy Dzień Żołnierzy Wyklętych

19.01.2015

1 marca Fundacja Wolność i Demokracja po raz trzeci zorganizuje projekt “Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Bardzo duże zainteresowanie poprzednią edycją, sprawiło, że w roku 2015 wydarzenie będzie miało charakter ogólnopolski. Patronat objęły tygodnik “wSieci” i portal wPolityce.pl


festiwal biegowy

Biegnij Wilczym Tropem w Twoim mieście

16.01.2015

Bieg Wilczym Tropem wykracza poza Warszawę. Impreza upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych w tym roku odbędzie się w ponad 50 miastach na terenie całego kraju. Zawody będą miały wspólny mianownik, dzięki czemu startujący w Gdyni, Koszalinie, Przemyślu, czy też Krakowie będą mogli poczuć podobną atmosferę biegu.


images

Polacy z Donbasu: chcemy spokoju i pracy

13.01.2015

Na lotnisku koło Malborka wylądowały już trzy samoloty z Polakami ewakuowanymi z Donbasu. Kolejne maszyny spodziewane są wieczorem. W sumie do Polski przyleci 178 osób, w tym 50 dzieci. – Pomocy potrzebują jednak również ci, którzy uciekli przed wojną wcześniej. Teraz państwo im nie pomaga – powiedział Wirtualnej Polsce Michał Dworczyk, prezes Fundacji Wolność i Demokracja. Małgorzata Woźniak z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych podkreśla z kolei, że osoby te nie zostały pozostawione bez pomocy państwa.


tv_trwam

Program “Polski punkt widzenia”

13.01.2015

O ewakuacji Polaków z Donbasu, pomocy tym, którzy zostaną na miejscu i tym, którzy uciekli do Polski na własną rękę oraz o akcji “Ratujmy Polaków Donbasu!” mówił prezes Fundacji – Michał Dworczyk


images

“Polacy z Donbasu już latem prosili o pomoc”

12.01.2015

Michał Dworczyk, prezes Fundacji Wolność i Demokracja, zarzuca rządowi opieszałość w sprawie ewakuacji osób polskiego pochodzenia z Donbasu. Jak mówił w radiowej Jedynce, osoby, które za kilka dni mają trafić do Polski ze wschodniej Ukrainy, już latem prosiły państwo o pomoc.


gazetapolska

Jak im pomóc… CAŁA PRAWDA O POLAKACH Z UKRAINY

9.01.2015

Piotr Kotomski rozmawia z Michałem Dworczykiem Prezesem Fundacji “Wolność i Demokracja”.


tv_trwam

 

Program “Polski punkt widzenia”

20.12.2014

O sytuacji Polaków w Donbasie oraz akcji  “Ratujmy Polaków Donbasu!” mówił prezes Fundacji – Michał Dworczyk


naglowek_kresy24_opt

 Ratujmy Polaków Donbasu. Ty też możesz im pomóc…

8.12.2014
Pod tym hasłem Fundacja Wolność i Demokracja rozpoczyna zbiórkę publiczną dla Polaków, którzy na terenach ogarniętych wojną na Ukrainie zostali bez żadnej pomocy. 

DGP-1_logo_noweDworczyk: Polacy z Donbasu apelowali o pomoc już latem

 


DGP-1_logo_nowe

Sytuacja Polaków z Donbasu pogarsza się. Ruszają zbiórki pieniędzy


DGP-1_logo_nowe

Organizacje pozarządowe apelują o pilne działania w sprawie Polaków z Donbasu


radiownetProgram Wschodni. Michał Dworczyk o ewakuacji Polaków z Donbasu.


radiownetAkcja Ratujmy Polaków Donbasu trwa!


radiownet

Michał Dworczyk. Ratujmy Polaków Donbasu!

 

 

 

 

 


wpolityce

Dworczyk o Polakach z Donbasu: “Większość z tych stu kilkudziesięciu osób chce w Polsce zostać na zawsze”

 


wpolityce

Dworczyk o Polakach z Donbasu: Każdy dzień przebywania tych ludzi na terenie kontrolowanym przez terrorystów to zagrożenie dla ich zdrowia i życia.


wpolityce

Krzyk marznących rodaków na Ukrainie.”Pomóżmy Polakom w Donbasie. Ich sytuacja się stale pogarsza

 


wpolityce

Działacze polonijni apelują o repatriację Polaków ze wschodniej Ukrainy

 


imagesCzęść Polaków z Donbasu już w kraju 

 


images

Polacy z Donbasu: chcemy spokoju i pracy

 


images“Polacy z Donbasu już latem prosili o pomoc”


images

Ratujmy Polaków z Donbasu!


images

Polacy w Donbasie czekają na pomoc


images

Działacze polonijni apelują o pomoc w ewakuowaniu Polaków ze wschodniej Ukrainy

 


Onet_logo_540_371_80