Tropem Wilczym – biegnij by uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych

TW_fb_back_128 lutego w całej Polsce wystartuje bieg Tropem Wilczym. Tegoroczna, czwarta już edycja projektu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja urasta do rangi największej imprezy biegowej o charakterze edukacyjnym w Polsce. Wydarzenie odbędzie się 28 lutego w ponad 160 miejscowościach, w tym w największych: Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy Szczecinie, oraz za granicą: w Nowym Jorku, Londynie, Lidzie, Równem i Żytomierzu. Ponad 40 tysięcy biegaczy wystartuje na symbolicznym dystansie 1963 metrów – jest to nawiązanie do daty śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych – Józefa Franczaka „Lalka”. W tym roku w wielu miastach uczestnicy będą mieli możliwość startu również na 5 i 10 kilometrów. Impreza ma na celu popularyzację wiedzy o polskim podziemiu antykomunistycznym i antysowieckim działającym w latach 1944 – 1963 w obrębie granic II RP.

W całej Polsce wydarzeniu towarzyszyć będzie zbiórka publiczna na budowę pomnika Polaków zmarłych w czasie Wielkiego Głodu na terenach Związku Sowieckiego w latach 1932-33

Uczestnicy biegu otrzyma koszulkę z wizerunkiem jednego z Żołnierzy Wyklętych:  Stefanii  Firkowskiej “Felusia”, Danuty Sochówny „Rad”,  Czesława Zajączkowskiego  “Ragnera”,  Edwarda Taraszkiewicza “Żelaznego”, Łukasza  Cieplińskiego “Pługa”, Stanisława Sojczyńskiego “Warszyca”, Henryka Flame “Bartka”, Mariana Bernaciaka “Orlika”, Zygmunta Szendzielarza “Łupaszki”,  Jana Borysewicza “Krysi” oraz medal pamiątkowy.

Lokalni organizatorzy mogą wzbogacić scenariusz wydarzenia o dodatkowe elementy, takie jak inscenizacja historyczna czy gra miejska.

Zapraszamy do odwiedzania strony projektu oraz śledzenia fanpejdża projektu .