Tropem Wilczym w… Kosowie!

W Republice Kosowa odbył się bieg upamiętniający żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963. 

26 lutego 2017 roku w bazie Camp Maréchal de Lattre de Tassigny w Novo Selo odbył się bieg „Tropem Wilczym” – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wzięło w nim udział 200 żołnierzy z różnych krajów, m.in. z Polski, Węgier, USA, Danii, Ukrainy. Swoją obecnością zaszczycili nas także policjanci z Jednostki Specjalnej Polskiej Policji EULEX. Biegacze mieli do pokonania dystans 1963 m symbolicznie odwołujący się do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak ps. Lalek. Ponadto każdy żołnierz biorący udział w biegu musiał być w umundurowaniu polowym z karabinem.
Najlepszymi biegaczami okazali się Polacy. Na podium stanęło aż 5 naszych rodaków. W kategorii kobiet pierwsze miejsce zajęła szer. Katarzyna Klimek, która na co dzień służy w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim, na drugim miejscu bieg ukończyła por. Doroty Śmietanowskiej, natomiast na trzeciej pozycji uplasowała się por. Amanda Wheat z USA. Wśród mężczyzn bezkonkurencyjny okazał się st. szer. Arkadiusz Wąsik, drugie miejsce zajął kpr. Sebastian Nogga, natomiast trzecie por. Tomasz Zalewski. Wszyscy zwycięzcy otrzymali puchary oraz dyplomy, które wręczał dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR w Kosowie ppłk Mariusz Janikowski.
Tegoroczną edycję „Tropem Wilczym” ukończyli wszyscy uczestnicy, za co na mecie otrzymali pamiątkowe medale. Na pokrzepienie, po wyczerpującym biegu, mogli skosztować pysznej zupy gulaszowej.

Tekst i zdjęcia: por. Kamila Makowiecka-Fijołek