Uczniowie Polskiej Macierzy Szkolnej w Hamburgu na wycieczce w Kolonii

Wycieczka do Kolonii, 4 października 2019 r.

Wycieczka do Kolonii została zaplanowana na pierwszy dzień ferii jesiennych, 4 października, tuż przed uroczystością 50-lecia Polskiej Macierzy Szkolnej. Z uwagi na fakt, iż szkoła w Hamburgu istnieje od stycznia bieżącego roku wielu uczniów, jak i ich rodziców nigdy nie miało okazji wyjazdu w te strony Niemiec i zwiedzenia Kolonii – miasta oddalonego 4 godzin pociągiem od Hamburga. Korzystając z okazji uczniowie Polskiej Macierzy Szkolnej w Hamburgu przyjechali do Kolonii już w piątek, w dzień poprzedzający uroczystość.

Dzięki wcześniejszemu przyjazdowi mogliśmy zobaczyć słynną Katedrę Świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny (Dom), największy i najważniejszy kościół w niemieckiej Kolonii, jeden z najbardziej znanych przykładów gotyku, główny obiekt inspiracji twórców neogotyku.

Potężne, ponad 157-metrowej wysokości wieże widoczne są w całej okazałości z daleka. W latach 1313 do 1782 świątynia była siedzibą biskupstwa, od 1795 do dziś arcybiskupstwa kolońskiego.

Spacer po Muzeum Czekolady, jednym z bardziej znanych niemieckich muzeów w Kolonii okazał się wielką przygodą dla uczestników wycieczki. Tu mogliśmy nie tylko popróbować przepysznej czekolady, ale także bliżej poznać jej historię: od Olmeków, Majów, Azteków do chwili obecnej, obejrzeć tradycyjne eksponaty, zobaczyć miniaturę fabryki czekolady, palmiarnię z drzewami kakaowymi, fontanny czekoladowe, kolekcję porcelany i srebra z przełomu XVIII/XIX wieku oraz zabytkowe automaty do sprzedaży czekolady.

Uczestniczyliśmy również w produkcji miniaturowych tabliczek czekolady, które przeznaczone były dla zwiedzających.

W sklepie z wyrobami czekoladowymi zakupiliśmy czekoladki dla naszych bliskich.

Wieczorem, wzbogaceni o nowe przeżycia pojechaliśmy do schroniska, w którym mogliśmy przenocować, by z samego rana uczestniczyć w inauguracyjnej Mszy św., rozpoczynającej uroczystości jubileuszowe.

Szkoła Polskiej Macierzy Szkolnej w Niemczech w Hamburgu jest wspierana przez Fundację Wolność i Demokracja w ramach realizacji projektu „Pod znakiem białego Orła. Wspieranie oświaty polonijnej w Niemczech – kontynuacja”.  Projekt jest współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.