Uczniowie z Winnicy z wizytą w Warszawie

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 31 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego podejmowali 15-osobową grupę uczniów polskiego pochodzenia z Winnicy, z którymi przygotowywali się do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W gorącym przedświątecznym okresie nasza szkoła wzięła udział w projekcie współfinansowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej RP za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja. W ramach projektu gościliśmy w naszej szkole 15 uczniów i 2 nauczycieli polskiego pochodzenia z Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” w Winnicy na Ukrainie.
Młodzież z Winnicy i 15-osobowa grupa młodzieży z Polski pod opieką pani Izabeli Rudny i pana Olega Levyts’kyy wspólnie przygotowywała się do obchodów Narodowego Święta Niepodległości. W ramach tych przygotowań uczniowie uczestniczyli w specjalnie zorganizowanych lekcjach języka polskiego i historii, a także z innych przedmiotów. W celu przybliżenia historii Polski i dróg do jej niepodległości wspólnie odwiedziliśmy Twierdzę Modlin, Zamek Królewski w Warszawie i Muzeum Powstania Warszawskiego. Polska młodzież przygotowała krótki spacer po historycznych miejscach Warszawy, wcielając się w rolę przewodników.
W ramach tego spotkania promowaliśmy także tradycje i zwyczaje związane z rokiem polskim, kulturą, tradycją i sztuką. Aby przybliżyć młodzieży z Ukrainy tradycję polskich świąt Bożego Narodzenia, zaprosiliśmy ich na koncert kolęd i szkolne jasełka. Dla uczniów z Polski i Ukrainy została również zorganizowana wspólna wieczerza wigilijna z tradycyjnym opłatkiem, czytaniem Pisma Świętego, tradycyjnymi potrawami wigilijnymi i wspólnym kolędowaniem.
Wspólnie spędzony czas był bardzo cenny zarówno dla młodzieży z Winnicy jak i z Warszawy. Oprócz pracy i zwiedzania miało miejsce wiele przyjacielskich rozmów, wymiany doświadczeń i zainteresowań. Mamy nadzieję, ze zawarte przyjaźnie przetrwają długo.
Dziękujemy bardzo naszym gościom z Winnicy oraz uczniom Szkoły Podstawowej nr 31 za zaangażowanie we wspólne działania. Jednocześnie wielkie podziękowania należą się rodzicom polskich uczniów za to, że w gorącym przedświątecznym okresie, a zarazem czasie wystawiania ocen umożliwili swoim pociechom udział w projekcie.

Izabela Cabaj


Projekt „Biało-czerwone ABC. Program partnerstwa szkół” jest  współfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej ramach zadania publicznego „Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce”.