V Konkurs Recytatorski Poezji Polskiej im. Walentego Grabowskiego z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II w Żytomierzu.

V Konkurs Recytatorski Poezji Polskiej im. Walentego Grabowskiego z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II
Organizator Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie przy wsparciu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
W Konkursie wzięły udział 22 uczestników z Kijowa i Żytomierza, Winnicy i Korostenia, Nowograda Wołyńskiego, pobierające lekcje języka polskiego w szkołach przy polskich organizacjach lub parafiach.
W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną na terenie kraju oraz decyzją o czasowym zamknięciu szkół, V Konkurs Recytatorski Poezji Polskiej im. Walentego Grabowskiego odbył się online.
Występy oceniało jury w składzie: dr Wiktoria Wachowska, dr Wiktoria Bilawska, Wiktoria Subarewa, mgr Teresa Pakosz, mgr Wiktoria Laskowska-Szczur.
Uczestnicy byli podzieleni na trzy kategorie w zależności od wieku.
W kategorii 10-14 lat:
 I Anita Cyporenko z Polskej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie
 II Oleksandra Bondarczuk ze Szkoły Nr 27 oraz Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie
 III – Zofia Zaremba.
 Przyznane wyróżnienia dla: Wyróżnienie Zofia Lisicka, Anastazja Borowicka, Aleksy Denisewicz.
W kategorii 14-16 lat:
 I miejsce Wsewolod Gabruk ze Szkoły Nr 27 oraz Polskej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie
 II- Alewtyna Slobodeniuk-Sira.
 III – Ewelina Mazur, Winnica
W kategorii 16-17 lat:
 I miejsce Oleksandra Łutaj z Polskej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie Diana Witiuk, z Polskej Szkoły Sobotnio-Niedzielna przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie
 II miejsce Helena Kulbanewycz
 III miejsce Olga Baszyńska z Polskej Szkoły Sobotnio-Niedzielna przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie.
Zapraszamy do odsłuchania poezji w wykonaniu zwycięzców konkursu

Polska Szkoła Sobotnio-niedzielna im. I.J. Paderewskiego przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie jest wspierany przez Fundację Wolność i Demokracja w ramach projektu  Biało-czerwone ABC. Wspieranie rozwoju edukacji polskojęzycznej na Ukrainie.

Projekt Biało-czerwone ABC. Wspieranie rozwoju edukacji polskojęzycznej na Ukrainie jest finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii I Polakom za granicą.

Wiktoria Laskowska i Wiktoria Zubarewa