W szkole w Kowlu powitano Maleńkiego

Jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia w Szkole Polskiej działającej przy Towarzystwie Kultury Polskiej odbyły się jasełka, czyli przedstawienie opowiadające o narodzeniu Jezusa, które miało miejsca ponad dwa tysiące lat temu i do dziś nas porusza, daje miłość, wiarę i nadzieję.

Jasełka sięgają swoimi korzeniami św. Franciszka, który uchodzi za ich twórcę. Jak podają źródła, święty urządził pierwsze przedstawienie jasełkowe w 1223 roku w Greccio we Włoszech. Natomiast w Polsce zwyczaj ten zapoczątkowała św. Kinga, żona Bolesława Wstydliwego, pod koniec XIII wieku.

22 grudnia o godzinie 13 uczniowie, ich rodzice i członkowie towarzystwa spotkali się w siedzibie Szkoły Polskiej przy ul. Niezależności, by obejrzeć jasełka. Artyści z Koła Polonijnego pod kierunkiem Ireny Herki i Walerii Marczuk zaprezentowali widowisko zatytułowane „Powitajmy Maleńkiego”. Na scenie pojawili się Maryja, św. Józef, pastuszkowie, którzy piekli jabłuszka dla Jezusa, archanioł Gabriel i inni aniołowie, gwiazdeczki i biedroneczka, która poleciała wprost do nieba po chleb dla Maleńkiego. Występujący zaśpiewali także tradycyjne kolędy polskie i ukraińskie.

Sala szkolna miała wystrój świąteczny, było niebo z gwiazdami, paliły się świeczki, co dodało ciepła temu wydarzeniu. Prezes TKP w Kowlu złożył uczniom, rodzicom i członkom towarzystwa życzenia spokojnych świąt Bożego Narodzenia i wszelakiego dobra w nowym 2025 roku.

Dofinansowano przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji Narodowej. Przedsięwzięcie „Biało-czerwone ABC – Program wspierania szkół społecznych na Ukrainie. Cz. I” realizowane przez Fundację Wolność i Demokracja.

Wiesław Pisarski, nauczyciel skierowany przez ORPEG do Kowla