W Winnicy wystartowała Letnia Szkoła Języka Polskiego

11 lipca ponad 40 winnickich uczniów przybyło do Szkoły nr 4, żeby zapisać się do dziewięciodniowej Letniej Szkoły Języka Polskiego zorganizowanej przez Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” we współpracy z Fundacją Wolność i Demokracja.

Młodzież podzielona na grupy w zależności od stopnia znajomości języka polskiego podczas zajęć będzie zgłębiała zawiłości polszczyzny, poznawała polską historię, literaturę i kino, tradycje i święta. Pod okiem doświadczonych pedagogów młodzi Podolanie i Podolanki, których ponad połowa może pochwalić się polskim pochodzeniem, poznają polskie dziedzictwo w Winnicy i Kamieńcu Podolskim, spotkają się na pikniku sportowym i zrealizują wirtualne spacery po polskich miastach.
Liczba zainteresowanych Letnią Szkołą Języka Polskiego w Winnicy przerosła oczekiwania organizatorów. Z bezpłatnych zajęć języka polskiego skorzystają także osoby niemające polskich korzeni.
– Język polski nie jest mi obcy, tata ma Kartę Polaka, ja wkrótce też ją otrzymam. Podczas letniego kursu języka polskiego będę się uczył, bawił się z kolegami, zwiedzał Podole i poznawał ciekawych ludzi – mówił 11-letni Maksym Siwajew, pytany o oczekiwania wobec lekcji.
Praktyka organizowania szkół letnich z myślą o uczniach, którzy z różnych względów nie wyjeżdżają na wakacje, jest bardzo popularna na Ukrainie. W większości są one płatne. Letnia Szkoła Języka Polskiego w Winnicy jest bezpłatna. Odbywa się w ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Wspieranie edukacji polskiej na Ukrainie”. Jej uczestnikom, zwłaszcza tym, którzy zetkną się z językiem polskim po raz pierwszy, pomoże podjąć ważne życiowe decyzje w przyszłości.

Słowo Polskie

05 03 04


Projekt jest współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej
nad Polonią i Polakami za granicą

godlo_z podpisem