W Zdołbunowie jak w Soplicowie

DSCN1396

W pięknym otoczeniu kościoła św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Zdołbunowie, w atmosferze staropolskiej gościnności i przywiązania do tradycji polska społeczność świętowała jubileusz 20-lecia działalności Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Zdołbunowskiej połączony z obchodami Święta Konstytucji 3 maja.
Na uroczystość licznie zjechali goście: konsul Krzysztof Sawicki z Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej w Łucku, przedstawiciele władz miejskich i rejonowych Zdołbunowa, prezesi i członkowie Towarzystw Kultury Polskiej z Łuckiego Okręgu Konsularnego. Wszystkich powitano z radością.
Jubileusz rozpoczął się mszą świętą, którą odprawił ksiądz proboszcz Andrzej Ścisłowicz w asyście księży z Dubna.
W części oficjalnej prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Zdołbunowskiej Zofia Michalewicz przedstawiła krótko historię wspieranego przez Fundację WiD Towarzystwa, jego działalność i sukcesy (remont kościoła, plebanii, dobudowanie sali lekcyjnej, otwarcie Sobotnio-Niedzielnej Szkoły Języka Polskiego, w której wykładają nauczyciele z Polski).
Na scenę uroczyście wniesiono sztandary (sprzed 1939 roku) ocalałe w zawierusze dziejowej: sztandar jednostki wojska polskiego w Zdołbunowie i sztandar drużyn konduktorskich Zdołbunowa. Bardzo wzruszającym momentem było zaproszenie na scenę członków Towarzystwa z 20-letnim stażem i wręczenie im drobnych upominków w uznaniu ich zasług.
W części artystycznej zaprezentowały się dzieci i młodzież ze Szkoły Języka Polskiego. Maluchy zaśpiewały piosenkę „Wielcy Polacy”, a młodzież wyrecytowała „Koncert Jankiela” z epopei „Pan Tadeusz” i zatańczyła poloneza. Program przygotowała nauczycielka języka polskiego skierowana do pracy w Zdołbunowie przez ORPEG Barbara Włodarczyk.
Następnie wystąpił zespół dziecięcy Wołyńskie Słowiki, który przyjechał na tę uroczystość z Łucka, a potem kolejno śpiewały i grały zespoły i soliści Towarzystw Kultury Polskiej.
A poza sceną… Poza sceną czekał na gości bigos i żurek, kiełbaski z grilla, kanapki i słodycze, woda mineralna, kawa i herbata.
„Słońce już gasło, wieczór był ciepły i cichy”… gdy zadowoleni goście opuścili gościnne progi Zdołbunowa.
Barbara Włodarczyk (ORPEG)

DSCN1399DSCN1377DSCN1388

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

godlo_z podpisem