Winnickie szkolenie dla nauczycieli języka polskiego oczami uczestników

W dniach 25-27 sierpnia w Winnicy odbyło się bardzo ciekawe szkolenie dla nauczycieli języka polskiego pod tytułem „Świadomość językowa i kulturowa w praktyce nauczania języka polskiego poza Polską” zorganizowane wspólnie przez Fundację „Wolność i Demokracja”, Winnicką Akademię Kształcenia Ustawicznego oraz Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”.

Oto, co po zakończonym szkoleniu powiedzieli nam jego uczestnicy:

Zajęcia były prowadzone przez wykładowczynie z Ukrainy i Polski. Podczas zajęć prowadzonych w otwartej formule, otrzymaliśmy cenne wskazówki z dziedziny metodyki niezbędne na początku roku szkolnego, a także pomysły na przeróżne gry i zabawy, przy pomocy których można urozmaicić lekcje języka polskiego, wzbogacić słownictwo uczniów i rozwijać ich umiejętności mówienia. Wykładowczyni z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego prof. Beata Obsulewicz-Niewińska kładła nacisk na gramatykę języka polskiego i podała przydatne ciekawostki z praktyki nauczania języka, a nauczycielka Małgorzata Małyska przedstawiła nam swoją własną metodykę nauki polskiego przy wykorzystaniu plastyki i śpiewu. Niczym dzieci bawiliśmy się będąc uczniami na improwizowanych lekcjach przeprowadzonych przez panią Małgosię, malowaliśmy ilustracje do wierszy, rozwijaliśmy swoją wyobraźnię, śpiewaliśmy i tańczyliśmy.Ciepła atmosfera szkolenia, które odbywało się w dni Święta Niepodległości Ukrainy, sprzyjała owocnej pracy i zapoznaniu się między sobą licznemu gronu nauczycieli z różnych regionów Ukrainy.Cieszymy się z możliwości doskonalenia swoich umiejętności zawodowych i dziękujemy za szkolenie, które odbyło się na wysokim poziomie organizacyjnym i merytorycznym i które sfinansowane zostało ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach realizacji projektu „Exercitia. Program doskonalenia nauczycieli przedmiotów ojczystych z Białorusi, Niemiec i Ukrainy”.

Olga Zubryczewa
Stowarzyszenie “Polonia” im. K. Szymanowskiego w Kropywnickim


Szkolenie zrealizowano przy dofinansowaniu Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach realizacji projektu „Exercitia. Program doskonalenia nauczycieli przedmiotów ojczystych z Białorusi, Niemiec i Ukrainy”.