Wiosenne nastroje w Szarogrodzie

2103_mazanna-4Wiele ciekawych wydarzeń miało miejsce w marcu na zajęciach języka polskiego w SOS czyli Szarogrodzkiej Organizacji Społecznej im. Jana Zamoyskiego. Uczniowie Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej finansowanej przez naszą Fundację poznawali polskie legendy i bajki, topili marzannę i poznawali tradycje wielkanocne. 

Polska szkoła dołączyła do zorganizowanego przez Ogólnokształcącą Szkołę Nr 4 w Szepetówce czytania legend i bajek polskich. Młodzież z Murafy przypomniała sobie legendę „O Lechu, Czechu i Rusie” dzięki której dowiedziała się, że pierwszą stolicą Polski było Gniezno. Następnie wysłuchała czytanych przez nauczycielkę legend o Krakowie – drugiej z kolei stolicy. Były to: „Hejnał mariacki”  i „O smoku wawelskim” .

Na koniec uczniowie z przyjemnością zobaczyli filmy przedstawiające warszawskie legendy: „Wars i Sawa” oraz „Złota kaczka”.

Natomiast w sobotę 18 marca, szarogrodzka młodzież ucząca się języka polskiego miała bardzo radosny dzień. Zrobioną przez siebie Marzannę uczniowie utopili w tutejszej rzece wołając: „Z mrozem, chłodem, niepogodą, w świat Marzanno popłyń z wodą!”. Do szkoły wrócili z gaikiem-maikiem, którym powitali wiosnę mówiąc: „Przyszła wiosna dobra pani, ustroimy maik dla niej! Hej!”.

Tego dnia szkołę odwiedził przedstawiciel zarządu Związku Polaków na Ukrainie i redaktor „Słowa Polskiego” Jerzy Wójcicki wraz z małżonką.

Prezes Paweł Bajdacki zaprezentował salę, gdzie prowadzone jest nauczanie języka polskiego dla około 100 uczniów z Szarogrodu, Dżuryna i Budnego, blok kuchenny i węzeł sanitarny. Szarogrodzka szkoła znajduje się tuż przy kościele Św. Floriana, a większość dzieci, uczęszczających na zajęcia pochodzi z rodzin wyznania rzymskokatolickiego.

Prezes Bajdacki pokazał podręczniki i materiały dydaktyczne, z których korzysta polonistka Henryka Moczała podczas zajęć z uczniami i przedstawił plany swojej organizacji i polskiej szkoły na bieżący rok.

W Niedzielę Palmową, jak wszędzie, młodzież w Szarogrodzie, niosąc palmy do kościoła, rozpoczęła Wielki Tydzień. Poznając tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych, przygotowywała się do malowania kolorowych pisanek.

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą

godlo_z podpisem