Witaj szkoło, czyli nowy rok szkolny w Krasiłowie

2 września polska szkoła w Krasiłowie rozpoczęła rok szkolny 2017/18 włączając się do akcji Narodowego Czytania, które odbywa się co roku pod patronatem Pary Prezydenckiej.

W tym roku dramat Stanisława Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji. Pokonał “Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, “Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego i “Beniowskiego” Juliusza Słowackiego. Narodowe Czytanie odbywało się w bibliotekach, teatrach, muzeach, kawiarniach, instytucjach publicznych. “Wesele” czytano w ponad dwóch tysiącach miejsc w Polsce i na całym świecie – w 63 miejscach w 26 krajach: w Australii, Austrii, na Białorusi, w Brazylii, Chorwacji, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Japonii, Kanadzie, Kazachstanie, na Litwie i Łotwie, w Meksyku, Niemczech, Nowej Zelandii, Portugalii, Rosji, USA, Szwecji, na Ukrainie (najwięcej – 41 miejsc), Węgrzech, w Wielkiej Brytanii i Włoszech.
W Krasiłowie “Wesele” czytali uczniowie szkoły przy Polskim Kulturalno-Oświatowym Towarzystwie Miasta Krasiłowa i członkowie tej organizacji.

Po części oficjalnej nadszedł czas na wspomnienie wakacji, a w tym Letniej Szkoły Języka Polskiego. Na tę okazję przygotowano filmik:

Dziękujemy wszystkim za wzięcie udziału w Narodowym Czytaniu i w uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego.

Natalia Garnik
Polskie Kulturalno-Oświatowe Towarzystwo Miasta Krasiłowa