Wizyta uczniów z Doliny

Uczniowie oraz nauczyciele z Akademickiego Liceum Humanistycznego nr 6 z Doliny w obwodzie iwanofrankiwskim (11 uczniów, trzech nauczycieli opiekunów) w dniach 5-10 listopada przyjechali do Warszawy na warsztaty językowe w ramach polsko-ukraińskiej wymiany młodzieży.
Młodzież przyjęło LXIV Liceum Ogólnokształcące im. S.I. Witkiewicza oraz Gimnazjum nr 54 im. Ks. Czartoryskiego.
Ukraińscy uczniowie gościli w rodzinach polskich rówieśników z Liceum „Witkacego” oraz Gimnazjum nr 54. Codziennie uczestniczyli w lekcjach języka polskiego, podczas których rozszerzyli swoją wiedzę o symbolach Polski, patriotyzmie i o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”, nauczyli się tańczyć poloneza. Na zajęciach plastycznych zrobili kotyliony, które potem wzięli ze sobą na koncert „Dla Niepodległej”, przygotowany przez warszawskich uczniów z okazji 100-lecia Niepodległości Polski.
Młodzież z Ukrainy zapoznała się z postaciami wielkich Polaków podczas spaceru po Starych Powązkach, wycieczek do warszawskich muzeów, gry miejskiej w Łazienkach Królewskich o sławnych Polakach (przeprowadzonej przez polskich uczniów). Bardzo interesujące były spacery po Starówce, do Parku Miniatur, Pałacu w Wilanowie. Dzięki temu wyjazdowi młodzież nie tylko spędziła kreatywnie czas, ale też zdobyła nową wiedzę i nabrała doświadczenia. To była świetna okazja do poznania się nawzajem. Młodzi ludzie z Polski i Ukrainy mieli możliwość poznania kultury sąsiedniego kraju, a tym samym pozbycia się wzajemnych uprzedzeń. Była to również niezastąpiona okazja do szlifowania języków obcych, których znajomość, jak wiemy, jest obecnie oknem na świat.

Projekt „Biało-czerwone ABC. Program rozwoju polskiej edukacji na Ukrainie” jest współfinansowany przez Senat RP w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 r. za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.