„Dla Niepodległości”. Koncert z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Odessie

18 listopada 2018 r. o godz. 12 członkowie Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. A. Mickiewicza w Odessie spotkali się w Centrum Kultury Żydowskiej „Beit Grand” na uroczystym koncercie poświęconym 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Koncert ten był jednocześnie symbolicznym podsumowanie wszystkich inicjatyw związanych z obchodami „Dni Polski” w Odessie.

Widzowie obejrzeli przepiękne, barwne widowisko przygotowane przez członków Związku oraz uczniów Szkoły Sobotnio-Niedzielnej, przedstawiające w poetycko-muzycznej formie historyczne wydarzenia rozgrywające się na przestrzeni ponad 1000 lat. Podczas oglądania spektaklu publiczność mogła doświadczyć dumy z historycznych zwycięstw polskiego oręża, tragizmu rozbiorów, atmosfery smutku panującej po upadku powstań narodowych, radości z odzyskania niepodległości.
Koncert zaszczycili swoją obecnością: konsulowie Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Odessie, konsul Aleksander Białowiejski, konsul Sebastian Zagdański, konsul Łukasz Winny, proboszcz katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Odessie ksiądz Józef Pawluk oraz przewodnicząca Komitetu ds. Kultury przy gubernatorze obwodu odeskiego Łarysa Kozłowska.
Zarząd Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. A. Mickiewicza składa wszystkim serdeczne podziękowanie za zaangażowanie i pomoc, bez której nie udałoby się przygotować tego tak ważnego dla nas wszystkich wydarzenia. Szczególnie podziękowania skierowane są do głównej pomysłodawczyni i autorki scenariusza pan Sylwii Cichoń (ORPEG) oraz pań nauczycielek: Anastazji Strelcowej i Olgi Krawcowej. Jak zawsze nad całością czuwała pani Swietłana Zajcewa-Wełykodna, której wsparcie pomaga pokonywać wszelkie trudności.

Sylwia Cichoń, nauczycielka skierowana do Odessy przez ORPEG

Projekt został współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja podczas Dni Polski w Odeskim Obwodzie Konsularnym w ramach obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej organizowanych lub współorganizowanych przez KG RP w Odessie.