Zdołbunów pobiegł “Tropem Wilczym”
Około 40 tys. biegaczy w 160 miastach Polski i za granicą, między innymi: w Grodnie, Wilnie, Lidzie, Chicago, Londynie oraz w Żytomierzu i Zdołbunowie na Ukrainie wyszło 28 lutego 2016 r. na bieg poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych. Bieg jest projektem zainicjowanym i organizowanym przez naszą Fundację.
„Jeśli lubisz biegać, interesujesz się historią, przyjdź i uczcij pamięć Żołnierzy Wyklętych w biegu na dystansie 1963m.” – takie słowa organizatorzy skierowali między innymi do polskich organizacji działających w obwodach rówieńskim i wołyńskim, użytkowników Facebooka, czytelników «Monitora Wołyńskiego» oraz odwiedzających stronę internetową www.zdolbunivcity.net.
W dniu 25 lutego, kiedy zakończyła się rejestracja uczestników biegu, lokalni organizatorzy tego święta w Zdołbunowie – Kulturalno-Oświatowe Centrum imienia Tadeusza Czackiego oraz Zdołbunowska Państwowa Administracja Rejonowa – mieli na liście zgłoszonych prawie 100 osób. Reprezentowały one Równe, Łuck, Zdołbunów, Kuzniecowsk, Mizocz, Kwasiłów, a nawet Biłgoraj. Najmłodszy biegacz miał 4 lata, zaś najstarszą uczestniczką była 65-letnia Halina Remiszewska ze Zdołbunowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Ostatecznie, w imprezie wzięło udział ok. 120-140 uczestników oraz osób towarzyszących.
28 lutego przy Domu Kultury w Zdołbunowie już przed godziną 11.00 otwarty był punkt rejestracyjny z materiałami promocyjnymi. Były to m.in. koszulki z sylwetką jednego z Żołnierzy Wyklętych oraz numery startowe dla biegaczy. Rejestracja pierwszych uczestników rozpoczęła się o godz. 11.20. Pół godziny później, trasa biegnąca centralnymi ulicami Zdołbunowa była już zabezpieczona przez miejscową policję, a harcerze przygotowali wodę dla biegaczy.
Dyrektor KOC im. Tadeusza Czackiego, Aleksander Radica powitał gości. Głos zabrali również zastępca Przewodniczącego Zdołbunowskiej Państwowej Administracji Rejonowej Mikołaj Orłow i konsul Konsulatu Generalnego RP w Łucku, Krzysztof Sawicki, który podkreślił wyjątkowość tego wydarzenia. Duchowego wsparcia biegaczom udzielił proboszcz miejscowej parafii św. apostołów Piotra i Pawła, ksiądz Andrzej Ścisłowicz.
Punktualnie o godz. 12.00 uczestnicy ubrani w koszulki z sylwetkami żołnierzy o pseudonimach «Młot», «Feluś», «Łupaszka», i «Rad». usłyszeli odliczanie: „10, 9, 8, 7…. 1, start!”. Wśród biegaczy byli m.in. wicekonsul Konsulatu Generalnego RP, pani Elżbieta Zielińska, kierownik Wydziału ds. Młodzieży i Sportu ZPAR, pan Mychajło Harbowski wraz z synem, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Zdołbunowskiej, pani Zofia Michalewicz. Pobiegli także członkowie Ukraińsko-Polskiego Sojuszu im. Tomasza Padury z Równego, Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Zdołbunowskiej, Centrum Kulturalno-Edukacyjnego im. Tomasza Oskara Sosnowskiego, KOC im. Tadeusza Czackiego, przedstawiciele Zdołbunowskiej Dziecięco-Młodzieżowej Szkoły Sportowej «Kołos» i Zdołbunowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, harcerze hufca «Wołyń» z Równego i Zdołbunowa, studentki polonistyki Wschodnioeuropejskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Łesi Ukrainki z Łucka, przedstawiciele Zdołbunowskiego Funduszu Emerytalnego, historycy i osoby prywatne. Pierwsze miejsce zdobył uczeń szkoły sportowej.
Po ukończeniu biegu odbyło się wręczenie nagród i podziękowania. Każdy uczestnik otrzymał medal pamiątkowy, a organizacje otrzymały podziękowania za udział w biegu wraz z płytami, na których nagrano audiobook o jednym z Żołnierzy Wyklętych pt. «Klamra. Mój ojciec». Instytucje wspierające bieg, w tym Wydział Kultury i Turystyki ZPAR oraz policja, otrzymały podziękowania za pomoc w organizacji przedsięwzięcia. Nagrodzono także uczestnika, który zarejestrował się jako pierwszy – był nim Jarosław Kowalczuk z Centrum Kulturalno-Edukacyjnego im. Tomasza Oskara Sosnowskiego.
Wiktoria RADICA, Aleksander RADICA
Foto: ks. Andrzej Ścisłowicz