100-lecie niepodległości Polski  na antypodach

Mszą za ojczyznę w St. Mary’s Cathedral w Sydney pod przewodnictwem księdza biskupa Dariusza Kałuży społeczność polska w Nowej Południowej Walii rozpoczęła świętowanie 100. rocznicy niepodległości.

Msza święta za ojczyznę

Organizatorami mszy byli: konsul generalny RP w Sydney, Duszpasterstwo Polskie, Federacja Polskich Organizacji w Nowej Południowej Walii.
Następnie gości zaproszono do Klubu Polskiego w Bankstown na koncert  „W hołdzie ojcom polskiej niepodległości”.
W programie wystąpili:
⭕️ dzieci i młodzież z polskich szkół sobotnich z Macarthur, Liverpoolu i Ashfield
⭕️ chór Polonia
⭕️ zespół pieśni i tańca Kujawy
⭕️  Kocia Kotowski – piano
⭕️  Teatr Fantazja
⭕️  Ela Chylewska – poezja
⭕️  Andrew Switakowski – recytacja
⭕️  Agnieszka Rypel – skrzypce
⭕️  zespół pieśni i tańca AD Lajkonik
⭕️  Marta Kiec-Gubała – recytacja, śpiew
⭕️  Wieslaw Rogolinski – recytacja, śpiew
⭕️  Urszula Orczykowski – recytacja, śpiew
⭕️ Michał Macioch – MC, śpiew

Zespół pieśni i tańca Lajkonik

Konsul Irena Juszczyk razem z prezydentem Polskich Organizacji w NSW panem Adam Gajkowskim wręczyli honorowe odznaczenia zasłużonym na rzecz Polonii Australijskiej Polakom. Wśród nagrodzonych była Jolanta Zulawski, Kujawy of Sydney.
W trakcie koncertu prezentowana była wystawa „Autoportret polskiej wolności” przygotowana wspólnie przez Fundację Wolność i Demokracja oraz Stowarzyszenie Nasza Polonia. Wystawa jest dostępna również w wersji elektronicznej na stronie http://100-lecie.wystawa.wid.org.pl/.

Zdjęcia: Bogumiła Filip

Stowarzyszenie Nasza Polonia jest partnerem projektu Fundacji „Ostoja. Wzmacnianie polskiej tożsamości w Australii”, współfinansowanego przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.