100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w Sławucie
W niedzielę, 11 listopada 2018 roku, sławutczanie uczcili 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą za ojczyznę w kościele św. Doroty. Dzień wcześniej dzieci ze Szkoły Sobotnio-Niedzielnej wspólnie z nauczycielką Oksaną Kocerbluk zapaliły znicze przed tablicą upamiętniającą Romana Sanguszkę oraz na grobie wielkiego patrioty, księdza Gromadzkiego.
W tym czasie prezes Związku Polaków na Ukrainie Oddział w Sławucie Julia Opanasiuk, nauczycielka Barbara Burska oraz przedstawiciele ZPU uczestniczyli w uroczystym koncercie, zorganizowanym przez konsulat RP w Winnicy.
Najważniejsze uroczystości Narodowego Święta Niepodległości odbyły się w Szkole Muzycznej w Sławucie. Akademię prowadziła Barbara Burska. Uczniowie zaprezentowali bardzo bogaty program artystyczny, przygotowany przez Barbarę Burską, Julię Opanasiuk, Larysę Cybulę i Oksanę Kocerbluk.
Barbara Burska, prowadząc akademię, często odwoływała się do historii Podola i walk o wolność ojczyzny toczących się na naszych terenach. Zespół wokalny „Głos miłości” zaprezentował wspaniały koncert. Zabrzmiały polskie pieśni „Rota”, „Szara piechota”, „My, pierwsza brygada”, „Jak długo w sercach naszych” , „O mój rozmarynie”, „Biały krzyż”, „Niepodległa”, „Kronika”. Recytacje i pieśni legionowe zostały uatrakcyjnione prezentacjami multimedialnymi: „Świętujemy Niepodległość w rodzinach”, „Józef Piłsudski”, występem pary tanecznej oraz występem tanecznym malutkich dzieci, machających chorągiewkami.
Wszyscy występujący w naszej akademii otrzymali po porcji tortu, na którym widniał napis : POLSKA – 100 LAT. Uczestnikom uroczystości dzieci wręczyły serduszka z tym samym napisem. Te specjalnie upieczone niespodzianki wywołały wiele radości.
Licznie przybyli goście serdecznie dziękowali za program, który dostarczył im wiele wrażeń i refleksji. Przedsięwzięcie zostało objęte wsparciem Fundacji Wolność i Demokracja ze środków otrzymanych z Kancelarii Senatu RP w ramach opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami.
Barbara Burska, nauczycielka skierowana do Sławuty przez ORPEG, 15 listopada 2018 r.
Projekt „Biało-czerwone ABC. Program rozwoju polskiej edukacji na Ukrainie” współfinansowany przez Senat RP w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 r. za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.