Czytanie Narodowe 2019 w Nowogradzie Wołyńskim i Cudnowie

 

W zorganizowanym 7 września br. w Nowogradzie Wołyńskim 8. Narodowym Czytaniu wzięli udział przedstawiciele pięciu organizacji polonijnych, uczniowie dwóch sobotnich szkółek języka polskiego oraz studenci Akademii Ostrozkiej, którzy uczą się języka polskiego w ramach lektoratu. Już po raz czwarty uczestnicy Czytania spotkali się w murach Muzeum Rodziny Kosaczów, dokąd przybyli nie tylko z Nowogradu Wołyńskiego, ale też z Żytomierza, Romanowa i Suseł.

Tak więc w akcji organizowanej w Nowogrodzie Wołyńskim zostały odczytane fragmenty siedmiu Nowel przez siedem organizacji polonijnych, a mianowicie: uczniów Szkółki Sobotniej im. Jadwigi Jakubowskiej, członków Polskiego Stowarzyszenia im. Juliana Lublińskiego, członków Polskiego Stowarzyszenia „Polonia Zwiagielszczyzny” z Nowogrodu Wołyńskiego; Romanowskie Kulturalno Oświatowe Towarzystwo; uczniów Polskiego Domu oraz Studenckiego Klubu Polskiego w Żytomierzu; Studentów wydziału Stosunków Międzynarodowych Akademii Ostrozkiej.

Czytaniu każdej z nowel towarzyszyła prezentacja sylwetki i dorobku jej autora. Spotkanie rozpoczęto projekcją spotu, w którym Para Prezydencka zaprasza do udziału w Czytaniu Narodowym oraz prezentacją Poloneza w wykonaniu młodzieży z Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno – Oświatowego im. Juliana Lublińskiego. Konsulat Generalny RP w Winnicy reprezentowali wicekonsulowie Joanna i Bartosz Szeligowie.

Czytanie ósmej noweli “Sawa” autorstwa Henryka Rzewuskiego, odbyło się w niedzielę, 8 września, w Kościele Franciszkanów w Cudnowie, gdzie tworzył,  zmarł i został pochowany autor „Pamiątek Soplicy”, polski powieściopisarz i publicysta. Stąd pojawił się taki pomysł, aby “Sawę” przeczytać właśnie w tym mieście i w taki sposób uczcić pamięć polskiego pisarza….

Po czytaniu noweli, parafianie z wielkim chęcią dzielili się z nami informacją, wspomnieniami o H. Rzewuskim. W swoich wspomnieniach, mówili, że dzięki ich rodakowi Iwanowi Sawczuku okazała się książka pt.: „Henryk Rzewuski – blask i gorycz sławy”, opisująca życie i twórczość wielkiego polskiego pisarza. Większość życia mieszkał on, pracował i tworzył w Cudnowie.

Dziękujemy serdecznie wszystkim parafianom, mieszkańcom miasta oraz Ojcowi Justynowi, proboszczowi Parafii w Cudnowie za serdeczne przyjęcie, piękną atmosferę i oczywiście za to, iż razem z nami złączyli się we wspólną Wielką Polską Rodzinę.

8. edycja Narodowego Czytania  odbyła się  pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej  RP Agaty i Andrzeja Dudy.

Organizatorem Narodowego Czytania jest Polskie Stowarzyszenie im. Juliana Lublińskiego w Nowogrodzie Wołyńskim, współorganizatorami Polski Dom w Żytomierzu oraz Polski Klub Studencki w Żytomierzu.

Akcja ta odbyła się w ramach projektu „Wielka Polska Rodzina”, który jest współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacja Wolność i Demokracja.

Tekst: Wiktoria Szewczenko, Polskie Stowarzyszenie im. Juliana Lublińskiego, Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski

Fot. Katarzyna Kowalenko, Sergiusz Gojko