Równe gościło nauczycieli języka polskiego z całej Ukrainy

Na kilka dni Równe stało się swoistą platformą edukacyjną dla 34 nauczycieli języka polskiego z różnych regionów Ukrainy.

W dniach 13–15 września odbyło się tam szkolenie językowo-metodyczne z cyklu «ABC nauczania języka polskiego. Program szkoleniowy dla nauczycieli języka polskiego».

Wcześniej podobne kursy miały miejsce w Winnicy, Iwano-Frankiwsku i Chmielnickim. Uczestnicy mogli wybrać najbardziej wygodną dla nich lokalizację oraz termin szkolenia na stronie internetowej organizatora – Fundacji Wolność i Demokracja. Spotkanie w Równem odbyło się w pomieszczeniach platform publicznych «Majsternia Mista» i «Prostir».

Gospodarzem był Ukraińsko-Polski Sojusz imienia Tomasza Padury, który zadbał o stronę techniczną imprezy. Ponadto prezes organizacji Ewa Mańkowska poprowadziła zajęcia integracyjne dla gości i podzieliła się doświadczeniem z wykorzystania technik teatralnych na lekcjach języka obcego.

Program szkolenia obejmował wykłady o twórczości Stanisława Moniuszki, mało znanych faktach o Polsce i geografii kraju w legendach. Uczestnicy otrzymali również dużo materiałów dydaktycznych, z których będą mogli korzystać podczas nauczania języka polskiego.

Szkolenie realizowane przez Fundację Wolność i Demokracja w ramach projektu «ABC nauczania języka polskiego. Program szkoleniowy dla nauczycieli języka polskiego», finansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Mariana JAKOBCZUK,
Ukraińsko-Polski Sojusz imienia Tomasza Padury w Równem
Fot. Olena DODCZUK, Mariana JAKOBCZUK